Adliyede Dursun Çiçek bekleyişi

Adliyede Dursun Çiçek bekleyişi
Adliyede Dursun Çiçek bekleyişi

İrtica ile Mücadele Belgesi?nin izlerini sildikleri öne sürülen yedisi asker bir sivil sekiz kişi savcılara ifade vermişti. FOTOĞRAF: BERK ÖZKAN / AA

İrtica ile Mücadele Belgesi'nde imzası olan Albay Dursun Çiçek'in adliyeye çağrılmadığı, yakın zamanda çağırılacağı öğrenildi
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - AKP ve Fethullah Gülen cemaatini bitirmek konusunda hazırlanan ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ adlı evrakta imzası bulunduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek’inhenüz savcılığa çağrılmadığı, ilerleyen günlerde çağrılacağı öğrenildi.
Albay Çiçek’in ne zaman adliyeye çağrılacağına dair bilginin olmaması nedeniyle gazeteciler dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde Çiçek mesaisi yaptı. Ancak Albay Dursun Çiçek yine gelmedi. Çiçek’in ilerleyen günlerde çağrılacağını öğrenildi.
Genelkurmay Başkanlığı’nda görevli bir subay olduğunu öne süren bir kişinin ihbar mektubunda yer alan ve orjinal olduğu iddia edilen ‘belge’ üzerinde Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemeler sonucunda, ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek’e ait olduğunun ‘kabul edilmesi gerektiği’ yönünde bir rapor verilmişti.
Subay’ın ihbar mektubunda ayrıca, ‘belgenin’ Taraf gazetesinde yayımlanmasının ardından karargahta bu bilgilerin kayıtlı olduğu bilgisayarların geri dönüştürülemeyecek şekilde defalarca silindiği  öne sürülerek, bu işleme katıldıkları savunulan isimler ve rütbeleri sıralanmıştı.
Ankara Cumhuriyet Savcılığı belgenin gerçek olup olmadığı gerçekse kimler tarafından hazırlandığı yönündeki soruşturmayı ‘yetkisizlik kararı’ ile İstanbul’a yollarken, Egenekon savcıları, mektupta ‘Siliciler’ olarak adları geçen yedi subay ve bir sivil memuru adliyeye çağırmıştı.
Ancak kamuoyunun beklediği isim olan Albay Dursun Çiçek ise çağırılanlar arasında yoktu. Sekiz kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Milliyet Gazetesi’nin dünkü haberine göre önceki gün ifade veren yedi subay ve bir sivil memur suçlamaları reddetti. 

‘Ergenekon kapsamında’
Bu arada ‘belgenin’ ilk olarak Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Avukat Serdar Öztürk’ün ofisinde bulunması planı hazırladığı öne sürülenlerle Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklananlar arasında bir bağlantının olup olmadığı sorusunu akla getirdi. Bağlantının kurulması durumunda ‘belgede’ imzası olan isimlerin Ergenekon kapsamında yargılanabileceği öğrenildi.