Adliyede Gezi Parkı eylemine soruşturma

Adliyede Gezi Parkı eylemine soruşturma
Adliyede Gezi Parkı eylemine soruşturma
Adliyede Gezi Parkı eylemini yapan iki avukat ve 60 memura soruşturma açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Gezi Parkı soruşturmalarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez 4 ve 5 Haziran’da Gezi Parkı’na eylemini destek için İstanbul Anadolu Adliyesi’nde alkışlı protesto yapan Kartal Hukukçular Derneği (KHD) Başkanı Mehmet Ümit Erdem ve Yardımcısı Osman Zeki Erdoğan ile avukatların eylemine katılan 20 kadar adliye çalışanına ve aynı gün KESK’in çağrısı üzerine bırakan 40 çalışana soruşturma başlatıldı. Gezi Parkı’na alkışlarla destek veren adliye çalışanları “görevi kötüye kullanmak” ile itham ediliyor.

Gezi Parkı gösterileri tüm ülkede hızla yayılırken, İstanbul Anadolu Adliyesi de 4 Haziran’da bir eyleme sahne oldu. Kartal Hukukçular Derneği (KHD) Başkanı Mehmet Ümit Erdem ve Başkan Yardımcısı Osman Zeki Erdoğan’ın öncülük ettiği 15 kadar avukat, saat 12’de adliye içerisinde polis noktası önünde toplandı. Sayıları 40’a kadar çıkan avukatlara, öğle molasına çıkan adliye çalışanları da katıldı. Yaklaşık 150 kişilik topluluk, beş dakika alkışlı protesto yaptı. Erdem, yaptığı açıklamada, aynı eylemi bir sonraki gün de tekrarlayacaklarını ve adliyedeki KESK üyesi memurların da iş bırakacaklarını açıkladı. Topluluk daha sonra “Tayyip’e karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Çapulcular burada Tayyip nerede” ve“Taksim bizim, İstanbul bizim” diye slogan attı. 

Bir sonraki gün, 5 Haziran’da, ilk önce KESK üyesi memurlar iş bıraktı. Adliyenin önünde halay çeken memurlar saat 12’de Beyazıt’ta yapılan gösteriye gitti. Daha sonra adliyede KHD’li Erdem ile Erdoğan’la 40 avukat ve Beyazıt’taki gösteriye gidemeyen adliye çalışanları toplandı. Yaklaşık yüz kişİ çember oluşturdu. Topluluk adına Erdem ve Erdoğan birer konuşma yaparak, Gezi eylemlerini desteklediklerini açıkladı. Daha sonra topluluk, C Blok önüne yürüyerek, eylemi her gün sürdüreceklerini açıkladıktan sonra, polis müdahalesi olmaksızın dağıldı. 

Bu eylem üzerine KHD Başkanı Mehmet Ümit Erdem ve Yardımcısı Osman Zeki Erdoğan’a, iş bırakıp Beyazıt’a giden 40, adliyede kalıp avukatlara destek veren 20 adliye çalışanına üç ayrı soruşturma açıldı. Avukat Erdem’in verdiği bilgiye göre adliye çalışanları “görevi kötüye kullanmak”tan soruşturuluyor.