Adliyede kadın avukata 'taciz' protestosu

Adliyede kadın avukata 'taciz' protestosu
Adliyede kadın avukata 'taciz' protestosu
Avukatlar Sendikası Başkanı Sedef Ünal'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden taciz edildiği gerekçesiyle hakimler, avukatlar ve adliye personelinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.

RADİKAL - Avukatlar Sendikası, Yargıçlar Sendikası, YARSAV, Kartal Hukukçular Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Büro- İş Sendikası, Eğitim -İş Sendikası, İşçi Avukat Hakları Platformu ve Halkçı Hukukçular adına Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, Avukat Sedef Ünal’a sosyal paylaşım sitesi üzerinden yapılan saldırıyı kınadı.

9 grup adına basın açıklamasını okuyan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Sevtap Metin, Facebook’ta bulunan “Avukat/Hakim/Savcı/ Tüm Hukukçular Omuz Omuza” adlı grup yöneticisi Sehat Sinan Kocaoğlu’nun avukat Sedef Ünal’a grup üzerinden alaycı, cinsiyetçi, ayrımcı ve aşağılayıcı ifadeler kullandığını ifade etti.

“BİR KADINA YAPILAN APAÇIK TACİZ, KINIYORUZ”

Avukat Ünal’ın saç renginden etek boyuna kadar ayrımcı ve tacizkar davranışlara maruz kaldığını belirten Metin, “Kadınlığa, hukukçuluğa, insanlık onuruna saldıran bir linç kampanyası sürdürülmüştür. Sözü edilen paylaşımların içeriği cinsiyetçi, küçük düşürücü ifadeler içeren ve hakaret eden ifadelerden ibarettir. Burada bir kadına yapılan apaçık taciz olayı ile bir linç kampanyası söz konusu olup, halen de devam etmektedir, kınıyoruz” dedi.

Açıklamada site yöneticisi hakkında Aile Mahkemesi’nce avukat Ünal için koruma tedbiri verildiği, yönetici Kocaoğlu’nun hem grup hem de şahsi sayfalarına Sulh Ceza Hakimliği’nce erişim engeli kararı verildiği kaydedildi.
Arzu KAYA-DHA