Adliyede pankart arbedesi

Adliyede pankart arbedesi
Adliyede pankart arbedesi
İstanbul Adliyesi'nde ÇHD üyesi 9 avukatın tutuklanmasını protesto eden avukatlarla güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı.

İstanbul Adliyesi’nde ‘pankart’ arbedesi yaşandı. DHKP-C soruşturması kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 9 avukatın tutuklanmasını protesto eden bir grup avukat ile güvenlik görevlileri arasında yaşanan arbedede 5 avukat gözaltına alındı. ‘İzinsiz olarak eylem yapmak ve kamu malına zarar verilmesi’ iddiası ile gözaltına alınan avukatlar Erman Öztürk, Halil Kocabaş, Arman Yılmaz, Özgür Esen ve Muhittin Köylüoğlu soruşturma savcısı Aydın Çevik tarafından ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldılar. ÇHD İstanbul Şubesi’ne bağlı yaklaşık 70 avukat, bir ay önce DHKP-C soruşturması kapsamında tutuklanan 9 meslektaşlarının tutukluluk hallerine itiraz dilekçesi vermek için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar. ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur’ şeklinde slogan atan avukatlar, bir saatlik oturma eylemi yapacaklarını belirterek adliye binasına girdi. Oturma eylemi başladığı sırada bazı avukatlar ise adliyenin 3. katından ‘Tutuklu avukatlara özgürlük’ yazılı büyük bir pankart açı. Pankart açılması üzerine polis ve adliyenin özel güvenlik görevlileri pankart açan avukatlara müdahale etti. Polis ve güvenlikçilerle avukatlar arasında arbede çıktı. Çevik Kuvvet’in de biber gazı ile müdahale ettiği arbede sonrası 5 avukat gözaltına alındı.

Soruşturma başlatıldı
Olaylar sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada avukatlar hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilerek şunlar dile getirildi: “Avukat cüppesi giymiş ve avukat olduğu tahmin edilen yaklaşık 100 kişi İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanarak slogan atmışlardır. Balkonlardan aşağıya doğru iki adet pankart astıkları tutanakla tespit edilmiş ve Adalet Sarayı’nın ana girişindeki cam kapıların kırıldığı belirlenmiştir. Adalet Sarayı’nın içerisinde ve mesai saatinde, hâ kim ve savcıları etkileyecek şekilde izinsiz olarak eylem yapılması ve kamu malına zarar verilmesi üzerine haklarında soruşturma başlatılmıştır.”