Adliyede Tarkan rüzgarı

Tarkan'ın şantaj davasıyla ilgili ifade verdiği duruşma, popstarın konserlerindeki görüntüleri aratmadı.

Pop müzik starı Tarkan Tevetoğlu, erkek arkadaşlarıyla çekilmiş fotoğraflarını basına sızdırdığı gerekçesiyle bir sanık hakkında açılan davada 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi.
İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, ilk celsede tahliye edilen sanık Süleyman Şahin katılmadı. Duruşmada müşteki Tarkan Tevetoğlu ile avukatları Adil Güler ve Süheyl Atay hazır bulundu. Mahkeme hakimi Niyazi Aydın, duruşma salonunda fotoğraf ve görüntü almalarına izin verilen basın mensuplarının izdihama yol açmaları nedeniyle sanatçıya, "Tabii siz dünya starısınız. Bu ilgi normal" diye iltifatta bulundu.
Kimlik tespitinin ardından söz verilince sanıktan şikayetçi olduğunu söyleyen Tarkan, şantaj yapan kişilerin doğrudan kendisiyle temas kurmadıklarını ve menajerlerini aradıklarını bildirdi. Fotoğraflar karşılığında 235 bin dolar para istendiğini belirten Tarkan, "Ben kendileriyle görüşmedim, ama görüşmeler kayıt edildiği sırada ben de odadaydım. 'Bu parayı ödemezseniz sizi rezil ederiz' dediler" diye konuştu.
Parayı kesinlikle ödemeyeceğini söylemesi üzerine ABD'den Türkiye'ye gelen sanığın, menajeri Uygar Ataç'la bağlantı kurduğunu ve bu sefer 135 bin dolar istediğini kaydeden Tarkan, sanığın fotoğrafları bir televizyon kanalına vereceğini ve televizyon kanalının bu parayı karşıladığını söylediğini öne sürdü.
Bir süre sonra fotoğrafların televizyonda yayınlandığını belirten Tarkan, bir daha sanıkla görüşme olmadığını söyledi.
Bundan birkaç ay önce titrek bir sesle ve öfkeli bir şekilde açıklama yaparken, sanki özel hayatına müdahale edenler değil de kendisi suçluymuş, yargılanıyormuş gibi hissettiğini anlatan Tarkan. kendisinin de hayatına müdahale edenler gibi davrandığını ve onların yöntemleriyle mücadele ettiğini belirtti.
Herkesin hayatının kendisine ait olduğunu ve bunu savunmak için duruşmaya katıldığını belirten Tarkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kimse kimsenin hayatına karışamaz. Kimsenin başkasının hayatını yönlendirmeye ve şantaja hakkı yok. Bunu yapanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum. Vereceğiniz karar özel yaşamın dokunulmazlığı ilkesi yönünden çok önemli."
Bunun üzerine Hakim Niyazi Aydın da, "Bu bir suçtur. Ne ilktir ne de sondur. Gereken ceza zaten verilmektedir. Bunu söylemenize gerek yok" dedi.
Adli Emanet'te bulunan fotoğrafların davanın konusunu oluşturan fotoğraflar olup olmadığının tespitine karar veren Hakim Aydın, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

"CANIM CİCİMLİ DURUŞMA"

Sultanahmet Adliyesi'ndeki duruşma öncesinde ve sonrasında renkli görüntüler yaşandı.
Kalem memurları ve katibeler, işlerini bırakıp pop starı yakından görebilmek için duruşmayı izledi. Adliye memurelerinden biri Tarkan'ın boynuna sarılarak, pop starın yanağına bir öpücük kondurdu.
Basının ilgisi karşısında şaşkına düşen hakim Niyazi Aydın, Tarkan'ın da
aynı şaşkınlık içinde olduğu düşünerek, sakinleştirmek amacıyla "Ee.. sen
dünya starısın, bu kadar da olacak artık" dedi. Tarkan bu sözlere de "O kadar
olsun canım" diye karşılık verdi.
Adliye binasının önünde bekleyen piyangocudan 10 milyon lira karşılığında 5 tane çeyrek bilet satın alan Tarkan, otomobiline binerken basın mensuplarına "Öpüşmeyi sormadınız" diye takıldı.

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Metin Küçükerdem tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Süleyman Şahin'in, ABD'de bir taşıma şirketinde şoför olarak çalıştığı belirtilerek, soruşturma sonucu haklarında takipsizlik kararı verilen Ayşe Çamlı ile Miraç Fatih Çamlı'nın da sanığın eşinin kardeşleri olduğu anlatılıyor.
Olayın tanıklarından turizmci Mehmet Sahir Tok'un, Marmaris'te çalışmaya başlayan Ayşe Çamlı'dan, Süleyman Şahin'de Tarkan Tevetoğlu'nun çıplak fotoğrafları olduğunu, bunları televizyonlara satmaya çalıştığını öğrendiği kaydedilen iddianamede, Tok'un da konuyu arkadaşı olan İstanbul Plak'ın sahibi Mehmet Söğütlü'ye aktardığı bildiriliyor.
Mehmet Sahir Tok'un, Ayşe Çamlı aracılığıyla Tarkan Tevetoğlu adına fotoğrafların kendisine verilmesi için o dönemde ABD'de bulunan Süleyman Şahin ile temasa geçtiği ifade edilen iddianamede, Şahin'in fotoğraflar için önce sanatçıdan 235 bin dolar istediği belirtiliyor.
Türkiye'ye çağrılan Şahin'in Dedeman Oteli'ne yerleştiği, bundan sonra yaptığı görüşmelerde şantaja başladığı ve fiyatı 135 bin dolara kadar düşürdüğü anlatılan iddianamede, daha sonra şantajdan vazgeçerek, fotoğraflardan kurtulmak amacıyla Show TV'nin İzmir Bürosu'na verdiği kaydediliyor.
İddianamede, sanığın, eylemine uyan 'tehdit ederek çıkar sağlamak' suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.