Adliyelerdeki avukat krizi yargıya taşınıyor

Adliyelerdeki avukat krizi yargıya taşınıyor
Adliyelerdeki avukat krizi yargıya taşınıyor
Adliye girişlerinde avukatlara kimlik kontrolü krizi yargıya taşınıyor. Barolar Birliği, barolara yazı yazarak suç duyurusu uçin belge istedi.

RADİKAL- Güvenlik nedeniyle adliyelere girişlerde x ray cihazından geçilen ve üstleri aranan avukatlar suç duyurusu için hazırlığa başladı. Hürriyet'ten Nurettin Kurt'un haberine göre Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla, baro başkanlıklarına gönderilen yazıda yapılacak olan suç duyurularına “esas” oluşturacak bazı belge ve bilgiler talep edildi.

 

Polis, İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal'a da müdahale etti

Yazıda, şöyle denildi:

Konu: Adliyelerde, hakim, savcı ve adliye personelinin duyarlı kapı taramasından, her türlü gıda ve tüketim malzemesinin ise x ray cihazlarından geçirilmemesinin yarattığı güvenlik zaafları hakkında yapılacak tespit ve bunu takiben gerçekleştirilecek suç duyuruları hakkında.

31 Mart’ta İstanbul Çağlayan’daki adliyede yaşanan ve avukatlarla uzaktan yakından ilgisi olmayan terör saldırısı bahane edilerek avukatlara meslek itibarımızı zedeleyecek şekilde davranılan adliyelerde;
1. Hakimlerin, savcıların ve adliye personelinin duyarlı kapılardan geçirilip geçirilmediğinin denetlenmesi.
2. Bu kişilerin çantalarının x ray cihazlarından geçirilip geçirilmediğinin denetlenmesi;
3. Adliyelere giren her türlü koli, dosya vs gibi malzemelerin x ray cihazından geçirilip geçirilmediğinin denetlenmesi.
4. Güvenlik zaafı yaratan uygulamaların, sorumluluğu görülen idareciler ve güvenlik personeli hakkında Baro Başkanlığınızla birlikte yapacağımız suç duyurularına esas olmak üzere Birlik Başkanlığımıza bildirilmesi konusunda gereğini bilgilerinize sunarım.