'Adliye'nin kapısı zaten kırıktı'

'Adliye'nin kapısı zaten kırıktı'
'Adliye'nin kapısı zaten kırıktı'

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda 18 Şubat günü polisler ve avukatlar karşı karşıya gelmişti.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği, İstanbul Adalet Sarayı'nda polis ve avukatlar arasında yaşanan arbedeyle ilgili açıklama yaptı. Adalet Sarayı'nın ana girişteki cam kapısının

İSTANBUL - Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda polis ve avukatlar arasında yaşanan arbedeyle ilgili olarak Özgürlükçü Hukukçular Derneği bir açıklama yaptı. Başsavcılığın olay günü yaptığı açıklamadaki “Adalet Sarayının ana girişindeki cam kapıların kırıldığı tespit edilmiştir" ifadelerinin doğru olmadığını belirtilen açıklamada, ana girişteki cam kapının zaten kırık olduğu vurgulandı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği, 18 Şubat’ta Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda çevik kuvvet polisi ve avukatlar arasında yaşanan arbedeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

DHKP/C operasyonu kapsamında 9 avukatın tutuklanmasını protesto etmek amacıyla adliyede açıklama yapıldığını hatırlatan Dernek, açıklamadan sonra tahliye talebinde bulunmak için 7. kata çıkmak istediklerini belirtti. Ancak 2. katta bulunan merdivenin önünün çevik kuvvet polisleri tarafından kapatıldığı ve bazı avukatların gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, “Çevik kuvvet polisleri tarafından adliye içerisinde avukatlık mesleğini yapan meslektaşlarımıza karşı biber gazı kullanılmıştır" denildi.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir açıklama yaptığı belirtilerek “Açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla kolluk birimleri tarafından savcılık makamı yanlış yönlendirilmiştir. Zira, açıklamada yer alan sloganların büyük bölümü meslektaşlarımız tarafından atılmadığı gibi, günler öncesinde zaten kırık olan adliye ana giriş cam kapısı da meslektaşlarımız tarafından kırılmamıştır. Bu hususlar adliye kamera görüntülerinden de açıkça anlaşılacaktır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamayı kabul etmek mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı. “Meslektaşlarımız dilekçe vermek için özgürlük hakimliğine giderken yani ortada bir gösteri ve yürüyüş yokken polis saldırısına maruz kalmıştır" vurgusu yapılan açıklamada, avukatlara yapılan müdahalenin kınandığı belirtildi.

SELAHATTİN GÜNDAY / DHA