Adnan Menderes'in hemşiresi konuştu

Türkiye ’nin eski başbakanlarından Adnan Menderes’e, Londra yakınlarında 54 yıl önce geçirdiği uçak kazasının ardından ilk müdahalede bulunan hemşire Margaret Bailey, ilk kez Türk basınına konuştu. Anadolu Ajansı, Londra’nın güneyindeki Surrey bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki Margaret Bailey’e ulaştı. Bailey, kaza gününü çok net hatırlıyor:
“Gündüz güneşli bir hava vardı ancak öğleden sonra sis çöktü. Saat 3.5 gibi çok büyük bir gürültü duyduk. Eşimle kazanın olduğu yere doğru yol aldık. Kaza yerine varmadan, üç kişi bize doğru yürüdü.
Onları arabaya bindirdim ve eve, güvenli bir yere götürdüm. Eşim ise kazadan yaralı kurtulanlara yardım etmek için olay yerinde kaldı.”
Arabasına aldığı üç kişiden birinin Başbakan Menderes olduğunu bilmeyen Bailey, “Şoktaydılar, pek konuşmuyorlardı. Dolayısıyla soru sormadım sadece rahatlamalarını sağladım. Onlara battaniye verdim ve sandalyeye oturmalarını sağladım” diye konuştu. Menderes’in kazadan yaralanmadan kurtulmasını ‘mucize’ olarak değerlendiren Bailey,
“O sırada kayınpederim eve geldi ve konyak getirdi. Çaylarına ısınmaları için biraz konyak koyduk” dedi.
Bailey, kazadan bir hafta sonra evlerine teşekkür ziyaretine gelen ve Türkiye’ye tatile çağırıp ağırlayan Menderes’i “Çok kibar ve samimi bir insandı” diye andı. İdamına ise çok üzüldüklerini söyledi. Menderes ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, 17 Şubat 1959’da Surrey bölgesinde düştü. Kanatları kopup ters dönen uçakta 8 mürettebattan 5’i, 16 yolcudan 9’u öldü.