Adnan Oktar Kaide davasına müdahil oldu

Adnan Oktar Kaide davasına müdahil oldu
Adnan Oktar Kaide davasına müdahil oldu
Kaide örgütüne üye olmak ve örgüte yardım etmekle suçlanan 12 kişinin yargılanmasına başlandı. Acun Ilıcalı ve Adnan Oktar'a saldırı hazırlığında oldukları iddia edilen sanıklar, suçlamaları reddetti. Örgütün hedefinde olduğu iddia edilen Adnan Oktar, mağdur ve müşteki sıfatıyla davaya katılmak için mahkemeye dilekçe göndererek talepte bulundu. Mahkeme, Oktar'ın müdahil olma talebini kabul etti.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL   - İstanbul Büyükçekmece ile Tekirdağ Çorlu'da nisan ayında El-Kaide örgütüne yönelik operasyonlarda Acun Ilıcalı ve Adnan Oktar'a suikast hazırlığında olduğu iddia edilen 12 kişi, hakkında dava açılmıştı. İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına sanık Yahya Öztürk dışında Erdal Mirzayev, Ali Aksoy, İsmail Mustafa Köse, Resul Demir, Muammer Gökhan, Ahmet Kaya, Akın Topaloğlu, Asıf Mirzayev, Rauf Abbasov, İsmail Yıldırım, Sezgin Yılmaz katıldı.

Savunmasında Türkiye 'de eylem hazırlığında olmadıklarını savunan Erdal Mirzayev, "Biz Rusya sınırında Çeçen direnişçilere yardım ediyorduk. Orada çatışmalarda yaralandığımız için Türkiye'ye tedavi amacıyla geldik. Daha sonra ailelerimizi de Türkiye'ye getirdik. Aramalarda polisle problem yaşamamak için sahte Türk kimliği çıkardık. Suriye'ye geçmek için yol araştırıyorduk. Sınırda yakalandık" dedi.

Erdal Mırzayev'in kardeşi genel cerrah Asıf Mırzayev de kendisi gibi Genel Cerrahi Uzmanı olan sanık Akın Topaloğlu ile internet üzerinden bir tıbbi yardım sitesi vasıtasıyla tanıştıklarını söyledi. Topaloğlu'nun, evini kendilerine açtığını anlatan Mirzayev, "Türkiye'de birinden şüphelenince hemen ihbar ediyorlar. O yüzden kimseyle yüzgöz olmayalım diye hiç evden çıkmadık. Bir şey lazım olduğunda Topaloğlu'ndan istiyorduk” diye konuştu.

Mirzayev, Türkiye'de planladıkları saldırı öncesi atış talimi yaptıkları iddiasını reddetti. Patlayıcı madde yapmayı denediklerini ise kabul eden Mırzayev kardeşler, patlayıcı yapımında kullandıkları malzemeleri, parasını vererek Topaloğlu'na aldırdıklarını ama Topaloğlu'nun patlayıcı konusundan haberi olmadığını söylediler.

Sanıklardan Ahmet Kaya ise iddianamede, sakal bırakmasının ve İslamiyete göre yaşamasının suç olarak değerlendirildiğini söyledi. Suriye'ye gidiş gelişlerinin örgüt toplantılarına katılmak için yapıldığı şeklinde değerlendirildiğini de belirten Kaya, "Biz İslami eğitim almak için önce Mısır El Enser üniversitesini düşündük. Mısır'da yaşam şartları çok pahalıydı. Çok araştırdık. En uygunu Suriye'deydi. Biz İslami eğitim almak için gittik. Suriye'de bir iç savaş çıkmıştı. Türk'leri gördüklerinde ya öldürüyorlar ya da tutukluyorlar. Biz de oradan ayrıldık. Böyle bir durumda El Kaide üyesi olsam orada kalırdım" ifadesini kullandı.

Örgütle ilgisi olmadığını savunan İsmail Mustafa Köse ise şehir hayatından uzaklaşmak için, hobi olarak av tüfeğiyle atış yaptıklarını iddia etti.

Diğer sanıklar da İslami kurallara uygun bir şekilde yaşamaya çalıştıkları için El Kaide üyeliğiyle suçlandıklarını ileri sürdü.

Örgütün hedefinde olduğu iddia edilen Adnan Oktar, mağdur ve müşteki sıfatıyla davaya katılmak için mahkemeye dilekçe gönderdi.

Şikayetçi Adnan Oktar'ın müdahillik talebinin kabulüne karar verildi. Tutuklu sanıklardan Ahmet Kaya ve Sezgin Yılmaz'ın tahliyesine hükmedilen duruşma 20 Şubat 2014 tarihine ertelendi.