Adnan Oktar'a 'cezai ehliyeti yoktur' şoku!

Adnan Oktar'a 'cezai ehliyeti yoktur' şoku!
Adnan Oktar'a 'cezai ehliyeti yoktur' şoku!
Yaklaşık 10 yıldan bu yana 5 bine yakın hakaret davası açan Adnan Hoca, bir kısmı sonuçlanan davalardan tazminatlar kazandı. Ancak bir hâkim Adnan Hoca'nın "Cezai ehliyeti yoktur" raporunu hatırlayınca davalar geri çekildi.

RADİKAL - 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar, 10 yıldan bu yana vatandaşlara avukatları aracılığıyla binlerce hakaret davası açtı. Bu davaların bir kısmı sonuçlandı ve Oktar tazminat kazandı. Ancak bir hâkim Adnan Hoca'nın 28 yıl önce almış olduğu "Cezai ehliyeti yoktur" raporunu hatırlayınca işler karıştı. Görevi kötüye kullanmakla suçlanacaklarından korkan avukatlar, yüzlerce davayı geri çekmeye başladı.

HÂKİMİN DİKKATİ

1987'de çete suçundan yargılanan Oktar'ın Adli Tıp Kurumu'nca verilen "Cezai ehliyeti yoktur" raporunu hatırlayan hâkim, bu raporun söz konusu mahkemeden istenmesine karar verdi. Bunun üzerine Oktar'ın avukatları, şikâyetten vazgeçtiklerini bildirdi. Adnan Oktar'ın açtığı davalara bakan diğer mahkemelerin hâkimleri de bu raporu isteme kararı aldı. Bu gelişme üzerine Adnan Oktar'ın avukatları, davalarından vazgeçtiklerini belirten dilekçe vermeye başladı.


ANCAK VASİ DAVA AÇABİLİR


Açılan ve sanık aleyhine sonuçlanan her hakaret davasında avukatlara 1500 lira avukatlık ücreti sanık tarafından ödeniyor. Ardından açılan tazminat davasında da avukatlar aynı miktarda parayı sanıktan alıyor. Hukukçular, bir kişinin cezai ehliyetinin bulunmadığına dair raporun olması halinde ancak vasi aracılığıyla dava açılabileceğini belirtirken, avukatların kanunen bu davalarda vekillik yapamayacaklarının da altını çizdi. ( Habertürk )


  http://www.radikal.com.tr/130922613092262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ANALIZ - Equalizer001

  RADIKAL: ?Adnan Hoca, bir kısmı sonuçlanan davalardan tazminatlar kazandı. Ancak bir hâkim Adnan Hoca'nın "Cezai ehliyeti yoktur" raporunu hatırlayınca davalar geri çekildi.? Bir kisinin cezai ehliyeti olmamasi, o kisinin zihinsel ozurlu olmasindan oturu isledigi suclardan cezalandırılamayacak olması demektir. Adnan Oktar?in sozde dini programlarinda dekolteli kediciklerine Insallahlar- masallahlarla varyete yaptirmasi akli dengesinin saglikli olmadiginin gostergesiydi ama kimse bunu O?na soylemeye cesaret edemedi. Olayi iki yonlu analize edecek olursak, olayin kotu yani; bu gercegi ortaya cikaracak savunma avuklatlarimizin olmayisi, yani; Turkiye Hukuk Fakultelerinin iyi avukatlar yetistiremedigi, iyi yani ise; ne kadar sikayet etsek de Yargi sistemimizde hala degerli arastirmaci-hakimlerimizin var oldugudur.

  Adnan Oktarın vasisi kim? - ahzap

  Cezai ehliyeti olmayan birisinin haklarının savunulabilmesi için mahkemece vasi tayin edilmesi gereklidir.Oktarın vassi kim?Adnan Oktar cezai ehliyeti olmadığı halde nasıl ticari işlemler yapabiliyor?