Aerobik salonlu külliye

Atalar Merkez Camii İmamı Yücel Kara, "Camiler sadece namaz kılınması için yapılacaksa, düzayak ve daha az masraflı olmalı.

İSTANBUL - Atalar Merkez Camii İmamı Yücel Kara, "Camiler sadece namaz kılınması için yapılacaksa, düzayak ve daha az masraflı olmalı. Kocaman cami yapılıyor, trilyonlar harcanıyor ama hiç cemaat yok ya da birkaç kişi oluyor. Bu bir gösteriş" diyor. Atalar Merkez Camii ise cemaate ücretsiz hizmet veren sosyal üniteleriyle, bu tariften hayli farklı.
Projeyi kendisinin oluşturduğunu söyleyen Kara, hizmetleri anlattı:
"Camide 5 bin kitaplı kütüphane ve internet bağlantılı üç bilgisayar var. Sağlık danışma merkezinde iki birim yer alıyor. Üç doktor ve 15 hemşire ev ev dolaşıp bakıma muhtaç insanlara sağlık hizmeti veriyor. Merkezde ise bir doktor ve birkaç hemşire görevli. Gerek cami bünyesindeki merkezde, gerekse evlerde verilen sağlık hizmeti ücretsiz. Sağlık hizmetinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden destek alıyoruz.
Bunların yanı sıra, 450 kişilik çok amaçlı toplantı salonumuz var. Düğün, sünnet, mevlit ve konferanslar için kullanılıyor".
Aşhane ve acil yardım
"Ramazanda kullanılan aşhanemiz, musiki dinlenen ve çay ile nargile içilen 55 kişilik okuma salonumuz, 400 metrekarelik spor salonumuz bulunuyor. Kadın ve erkekler için ayrı günler ayarlandı. Dileyen kadınlar, hocaları eşliğinde aerobik, erkekler vücut geliştirme benzeri sporlar yapıyorlar. Afet acil yardım ünitesinde çadır, kazma, kürek, ceset torbası, jeneratör gibi ihtiyaç duyulabilecek malzemeler bulunuyor."
Camilerin geçmişte külliye tarzında olduğunu hatırlatan, bugünkü camilerin de bu özelliği taşıması gerektiğini belirten Kartal Kaymakamı Dursun Ali Şahin ise "Bu camimiz de külliye tarzına örnek teşkil edebilecek yapılardan. Camiye bir de sauna yapmayı planlıyoruz. Ayrıca diğer camilerimizle ilgili bazı çalışmalarımız olacak" diye konuşuyor.