Af da yok, statü de

Af da yok, statü de
Af da yok, statü de

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya dönüşü uçakta Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin in sorularını yanıtladı.

Bozdağ'dan, "Kürtlere statü, Öcalan'a af" diyen BDP'ye yanıt: Öcalan'a af yok, siyasete giremeyecek. Kürtler eşittir, statü diye bir şey olmaz.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Barış için gözlerin çevrildiği kritik tarih Nevruz, yani 21 Mart. Abdullah Öcalan’ın PKK ’ya çağrı yapacağı söylenen Nevruz’u BDP de ‘Kürtlere statü, Öcalan’a özgürlük’ temasıyla kutlayacağını açıkladı. BDP’nin ‘statü ve af’ söylemi hükümetin tepkisini çekiyor ve iyi niyetli bir girişim olarak görülmüyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, süreci baltalama girişimi olarak gördüğü bu açıklamaya “Herkes eşit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Öcalan’a af çıkarılması da söz konusu değil” yanıtını verdi.

Baltalama isteği

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yangında ölen sekiz vatandaşın cenazesini almak için gittiği Almanya yolunda Radikal’in sorularını cevaplandırdı. Bozdağ, ‘af ve statü’ taleplerinin süreci baltalama girişimi olduğu düşüncesinde. Bozdağ, “Abdullah Öcalan’a af çıkarılması ve Öcalan’ın siyasete atılması söz konusu değil. Bunu defalarca ifade ettik. Bunlar süreci baltalamak isteyenlerin gündeme getirdiği şeyler. Bunu konuşarak milletimizi sürecin arkasına çekmek istiyorlar. Kesinlikle af yok. Statü söyleminin de gerçekliği yok. Bu ülkede herkes eşit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bizim söylediklerimiz bizi bağlar. Başkalarının söyledikleri sürecin halk desteğini azaltmak için.”
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ‘çözüm süreci’nin olumlu devam ettiğini ve böyle bir ortamda fazla konuşmanın doğru olmadığını düşünüyor.

‘Hükümetin ajandası var’
Hükümetin bu konuda bir ajandası olup olmadığı sorusuna, “Hükümetin ajandası var ama konuşmamız uygun değil. Sürecin ortaya çıkan sonuçları esas kamuoyunu etkileyecektir” karşılığını veren Bozdağ, takvimin nasıl işleyeceğini ise şöyle anlattı:
“Başbakanımızın söylediği esastır. Terör örgütü mensuplarının silahlarını bırakıp yurtdışına çıkmaları milattır. Onun dışında falan gün şu olacak şeklinde bir takvimlendirmeyi doğru görmüyorum. Çözüm sürecinde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.”
Bekir Bozdağ, ‘çözüm süreci’nin arkasında büyük halk desteği olduğunu vurgularken, “Halkın inandığı bir sürecin durdurulması çok zor” sözleriyle umudunu ortaya koydu. Halk desteğini azaltmak isteyenlerin İmralı tutanaklarını sızdırdığını kaydeden Bozdağ, şöyle devam etti:
”Bunlar için ‘İmralı zabıtları’ denildi. ‘Zabıt’ demek yönlendirme amaçlı. İnsanlar çözüme inanmış durumda. Halkın inandığı bir sürecin durdurulması çok zor. Halk desteğini azaltmaya dönük şeyler, bu sızdırmalar filan. Bahçeli konuşuyor ‘Başkanlığı ver, şunu al, bunu al” gibi. CHP de aynı minval üzerinde. Sanki çözüm değil de başkanlıkla ilgili bir süreç gibi lanse edilerek sabote edilmek isteniyor. Fevkalade yanlış. Halkın kafasında soru işaretleri oluşturmaya yönelik manipülasyondur sızdırma olayı.”

4. Yargı Paketi değişmeyecek

Uzun zamandır tartışılan 4.Yargı Paketi nihayet TBMM gündemine geldi. Bozdağ, pakette Ergenekon, Balyoz, KCK davasından tutuklu olanlara yarayacak hüküm olmadığı eleştirisini yöneltenlere, “Devam eden bazı davalarla ilgili bu paketin içinde düzenleme yer alacağına ilişkin hükümetten açıklama olmadı. Ama bu yönde haberler yapıldı. Bu da beklentiyi yükseltti. Hükümet, söz verip yapmasa ‘Dağ fare doğurdu’ denebilir. Dolayısıyla sürpriz yok” sözleriyle cevap verdi. Bozdağ, Yargı Paketi’ne Meclis’te bir ekleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna cevap verirken, “Ben şu anda bir değişiklik beklemiyorum. Teknik hata varsa düzeltilir ama yeni bir madde ve özünü değiştirecek değişiklik niyetimiz yok” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1125054112505422

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - pierre woodman

  Cumhuriyet tarihi boyunca kendilerini en yakın hissettikleri parti olan AKP'den BDP çizgisindeki Kürtler yine mi kazık yedi ne? Bu kafayla gittikleri sürece daha çok yemeleri dileğiyle.

  çok doğru söylemiş - bumerag

  Ne olacak sanmıştınız af mı çıkacaktı.Artık silahı bırakıp siyaset yaparak düşüncenizi söyleyeceksiniz.Biraz dillerindeki sivriliği azaltsın yorumcular.Bazıları hala af olmazsa şu olmazsa daha büyük orduyla ıraktan tekrar geliriz diyorlar.Hatta onurlu yaşam için ölmeye razıyız diyecek kadar ileri gidenler var.Faşizmi bırakın dillerinizi yumuşatın karşı taraftan beklediğinizi biraz da siz yapsanız keşke

  Artık ölümden bahsetmesek? - L09

  Yorumlar resmen tehdit dolu.Hala, olmazsa kan dökülür,halk kıyımları olur,sert savaş olur...vs..vs gibi savaş çığırtkanlığı dolu yorumlar okuyoruz.Bunu yapmayın.Bir elinizde silah,masaya oturup bunlar olmazsa kafana sıkarım diyerek barış kurulmaz.Burada geri dönülmez şekilde silahlı mücadelenin sona erdirilmesinden bahsediliyor.Kürtlerin kimlik mücadeleleri elbette devam edecek.Ne sanıyorsunuz?AKP nin, kürtlerin bir kısmının,yada örgütün bütün taleplerini karşılayacağınımı düşünüyorsunuz?Bu olmayacak.AKP zorunlu olarak gelinen durumu fırsata çevirmeye çalışıyor.Kürtler için mutlaka olumlu adımlar atacak,bunu yaparken kendi anayasa değişiklikleri içinde BDP yi kullanacak olay bu kadar nettir.Ancak her durumda Kürtler için,özgürlükler açısından Cumhuriyet tarihinde elde edilememiş birçok hak elde edecekler.Bir kısmı gerçekleşti bile.Bundan sonrasıda barış ortamında demokratik yöntemlerle,siyasal yöntemlerle,ama artık içinde kan ve vahşet olmayan,ölüm olmayan,acı olmayan,yöntemlerle mücadele ederek sürdürülür.Yapılmak istenen budur.Buna destek olmalıyız köstek değil.

  En cok "kürtler esittir" laflarina güldüm - düsünür

  Kürtler "esit" olsa bugünki REALITENIN tam tersi olmali - ülkenin adi "kürdiye cumhuriyeti" olmali. Okulda, askerde "ne mutlu kürdüm diyene" slogani olmaliydi. Hertaraf "atakürt" heykelleri ile donatilmis olmaliydi. Heryerde kürt bayragi asili olmaliydi. Televizyonda kürt milli futbol takimini izlerdin. Resmi devlet ve tek egitim dili sadece kürtce olmaliydi. Nasil? Bu tadi begendinizmi? Gercekten "esitlik" varmi ortada? Bos laflara doyduk artik.

  Akp resmen kürtlerle alay ediyor - düsünür

  Bir halka "statü yok" demek bir siyasi partinin verecegi bir karar degildir, kürt halkin kararidir. Birlesmis milletlerin 1966 da verdigi uluslararası hukuki kararai var - BM üyelerini baglayan - ve kürtlerin de kendi gelecegini, siyasi statüsünü, sosyal ve kültürel gelisimini tayin etme hakki saklidir. Eger akp olarak 50 yillik hukuk ve temel demokrasi anlayisin bu kadar geresinde kaliyorsan o zaman kürtleri inkar politikasini sürdüreceksin. Asimilasyona devam edeceksin. Akp nin hic bir seyi cözmeye niyet yoktur. Resmen kürtlerle alay ediyorlar. Kürt secmeni ile kafa buluyorlar.

  - yaralı aslan

  yine tekrarlamak istiyorum.iki halkın birlikte yaşaması mümkün değildir.beni en çok güldüren şeylerden biride ne biliyo musunuz?özerklik isteyenler hem Türk ulus kimliğiyle yaşamak istemiyolar ki kendi tercihleri mesele o değil hem de özerk bir yapılanma yani o ulusun içinde bir halk olarak tanımlanmak istiyolar.yani hem istanbulda yaşıyım hem de diyarbakırda bayrağım olsun:)))))cem yılmaz bile bu kadar güldürmüyor beni arkadaşlar:))))

  haklı.. - seskes

  olması gerekende o zaten.ben de 10 kişi toplayayım ayrı bir dil ayrı bir statu...oh ne guzel memleket.