Af Örgütü 'lazerle' sordu: Hakan Yaman'a ne oldu?

Af Örgütü 'lazerle' sordu: Hakan Yaman'a ne oldu?
Af Örgütü 'lazerle' sordu: Hakan Yaman'a ne oldu?
Af Örgütü, Gezi Parkı eylemlerindeki polis müdahalesi sırasında gözü çıkan ve ateşe atılarak ölüme terk edilen Hakan Yaman'ı hatırlatmak için, dün gece Çağlayan'daki adliye binasına lazer projektörle protesto metinleri yansıttı.

Radikal.com.tr - Uluslararası Af Örgütü, Haziran ayında İstanbul 'daki Gezi Parkı protestolarına yönelik polis müdahalesi sırasında gözünü kaybeden ve ateşe atılarak ölüme terk edilen servis şoförü Hakan Yaman için, dün gece Çağlayan Adliyesi’nde bir eylem yaptı.

Zete.com'un haberine göre, Af Örgütü üyeleri, bir tablet bilgisayar aracılığıyla, Adliye binasının cephesine lazerle bazı metinler yansıttı. Projeksiyonla yansıtılan metinlerde “Bağımsız ve tarafsız soruşturma talep ediyoruz” denildi.

Servis şoförü Hakan Yaman, 3 Haziran 2013 akşamı, Sarıgazi Demokrasi Caddesi üzerinde Gezi eylemcilerine saldıran çevik kuvvet polisleri tarafından eylemci sanılarak feci şekilde dövülmüş, işkenceyle gözü çıkarılarak ateşin üzerine atılmıştı. Polislerin öldüğünü düşünerek terk ettiği Yaman, sürünerek ateşten çıkmaya çalışmış, çevredekiler tarafından kurtarılarak hastaneye götürülmüştü.

Tek gözünü kaybeden, darp sonucu beyninde hasarlar oluşan, çene kemikleri ile alın ve burun kemikleri kırılan Yaman’a bu işlemi yapan polisler hala bulunamadı. Uluslararası Af Örgütü, Ekim ayı başında yayınladığı raporunda Yaman’ın durumuna, “burnu, elmacıkkemiği ve çenesi kırılmış, bir gözünü tamamen kaybetmiş, diğer gözünde de yüzde 80 görme kaybı ortaya çıkmıştır” tesbitiyle yer vermiş ve cezasız kalan diğer vakalarla birlikte Hakan Yaman olayının da takipçisi olacağını duyurmuştu.

İki çocuk babası Yaman, başına gelenleri şöyle anlatmıştı: “5-6 polisin bana doğru koşarak geldiğini gördüm. Vurdu, beni yere düşürdü. (…) Sert cisimlerle vuruyorlardı, hissediyordum ama göremiyordum. O yetmezmiş gibi içlerindeki sivil polis direk gözümün içine bir şeyle vurmuş. Gözümü çıkartmış resmen. O da yetmezmiş gibi bu sefer çekip ateşin içine bırakıyorlar.”