@ismailsaymaz

Af Örgütü: TCK ve TMK acil değişsin

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Uluslararası Af Örgütü,‘Türklüğe hakaret, suçu ve suçluyu övme, hakaret, halkı askerlikten soğutma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarının iptal edilmesini, sıkça ‘terör örgütü üyeliği’ davası açılmasına yol açan Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Terörle Mücadele Kanunu’nda da kimi maddelerin kaldırılmasını ve değiştirilmesini istedi. Başbakan Erdoğan ’a da bir mektup gönderecek olan Uluslararası Af Örgütü, Ankara ’da da bir dizi temasta bulunmaya hazırlanıyor. Ne var ki örgütün görüşme başvurusu Adalet ve Avrupa Birliği bakanları tarafından geri çevrildi.
Uluslararası Af Örgütü, TCK ve TMK’da ifade özgürlüğünü sınırlayan maddelerin kaldırılması ve değiştirilmesi için hazırladığı ‘ Türkiye : İfade Özgürlüğünün Tam Zamanı’ başlıklı raporunu dün açıkladı. Raporda Türkiye’de de çok tartışılan ve terör örgütü üyeliğini düzenleyen 314. maddeye ilişkin şöyle denildi: “Kendi başına suç teşkil etmeyen veya ilk bakışta terör örgütüyle bağlantılı olduğuna dair kanıt oluşturmayan fiiller, savcılığın bu fiilleri terörist bir grupla aynı genel amaca sahip olarak algılaması nedeniyle, adeta öyleymiş gibi sunulmaktadır. Bunun sonucunda kişiler, yalnızca barışçıl ve kendi başına yasal Kürt meselesiyle ilişkili faaliyetlerde bulunmalarıyla ilişkili iddialar temelinde terör örgütü üyeliğiyle yargılanmaktadır.”
Bu bağlamda, bireylerin ‘örgüt adına suç işledikleri iddiasıyla örgüt üyesi gibi yargılanmaları’ ile ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır’ hükümlerinin de kaldırılması önerildi.