Af Örgütü'ne: Korkmuyoruz!

Türkiye, uzun süre sakıncalı muamelesi yaptığı Uluslararası Af Örgütü'yle arasındaki buzları eriterek, yöneticilerini en üst düzeyde ağırladı.

ANKARA - Türkiye, uzun süre sakıncalı muamelesi yaptığı Uluslararası Af Örgütü'yle arasındaki buzları eriterek, yöneticilerini en üst düzeyde ağırladı. Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Daryal Batıbay, bu tutumu Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan'a, "Artık sizden korkmuyoruz" esprisiyle aktardı.
Khan ve beraberindekiler önceki gün Dışişleri Bakanlığı'nca Devlet Konukevi'nde verilen öğle yemeğine katıldı. Sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de katıldığı yemekte konuşan Batıbay, özgürlüklerin genişletilmesi için çıkarılan yasaların yetmediğini bildiklerini, bunun için eğitime önem verileceğini söyledi ve düzenlemelerin karşılık bulması için yargının uygun içtihatlar üretmesinin önemine işaret etti. Khan ise Türkiye'nin reformlarını şeffaflık ve açıklık yönünden çok önemsediklerini söyledi. Batıbay da bunun üzerine örgütle geçmişte yaşanan olumsuzlukları hatırlatırken Khan'a, "Görüyorsunuz, artık sizden korkmuyoruz. Önerilerinizi dikkatle değerlendireceğiz" dedi.