AF ÖRGÜTÜ'NÜN GEZİ PARKI RAPORU: Türkiye'ye biber gazı satılmasın

Uluslararası Af Örgütü, Gezi Parkı Raporu’nu açıkladı. Raporda “Polis şiddeti kontrol edilmezken, barışçıl toplanma hakkı ihlal ediliyor, polis aşırı güç kullanımına devam ediyor, meşru muhalif fikirlerin yargılanmasına devam ediliyor” denilirken Türkiye ’ye biber gazı satılmaması çağrısı yapıldı. Raporda dikkat çeken başlıklar şöyle:
“Eylemlerin başlamasından bu yana yetkililer toplanma hakkını ihlal etti. Polisin gösterilerin devam etmesine izin verdiği az sayıda durumda ise eylemler herhangi bir şiddet olayı yaşanmadı.”
“Polisin yaygın ve sistematik bir şekilde şiddet uygulamasına rağmen, yetkililer polisin müdahalesini övmeye devam etti. Polisin göz yaşartıcı gaz kapsüllerini defalarca göstericilere doğru silah gibi yatay bir şekilde sıktığı görüldü. Yaralananların büyük bir kısmı yakın mesafeden fırlatılan gaz kapsüllerinden dolayı yaralandı.”
“Mevcut belirtiler Gezi eylemleri kapsamında Terörle Mücadele Kanunu’nun keyfi şekilde kullanıldığını göstermektedir. Eylemleri düzenleyenler terör dahil olmak üzere en ağır suçlarla cezalandırılma riski altında.”