'Af' teklifi CHP'den değil, Şirin'den geldi

AKP'nin, kamuoyunda yeni bir türban gerginliği yaratmamak için "CHP versin, biz destekleyelim" dediği öğrenci affı teklifi, bağımsız İstanbul Milletvekili Emin Şirin'den geldi.

ANKARA - AKP'nin, kamuoyunda yeni bir türban gerginliği yaratmamak için "CHP versin, biz destekleyelim" dediği öğrenci affı teklifi, bağımsız İstanbul Milletvekili Emin Şirin'den geldi. Şirin'in TBMM Başkanlığı'na verdiği yasa teklifi, Yükseköğretim Kanunu'na geçici maddeler eklenmesini öngörüyor. Teklif, yükseköğretim kurumlarında hazırlık ve ara sınıflar dahil bütün sınıflarda ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden 12 Eylül 1980 tarihinden 2003-2004 öğretim yılı sonuna kadar her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilmiş veya kesilme durumuna gelmiş olanlara, ilişiklerinin kesilmesine sebep olan bütün dersler için devam, 2 sınav ve bütünleme hakkı öngörüyor.
Şirin, AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ile CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'a gönderdiği yazıda, "Öğrenci affı uzun süredir gündemde, ancak ilk adım sorunu var. Teklifi her iki grup da desteklerse, gündemin ön sıralarına alınmalı" dedi.