Af Yasası da AİHM'ye gitti

Ayrımcı olarak nitelendirilen ve yoğun şekilde eleştirilen Af Yasası, rekor sayıda başvuruyla Avrupa'da.

İSTANBUL - Ayrımcı olarak nitelendirilen ve yoğun şekilde eleştirilen Af Yasası, rekor sayıda başvuruyla Avrupa'da. 169'uncu maddeden yargılananların dışında diğer siyasileri kapsam dışında bırakan af nedeniyle, 16 avukat bir araya gelerek 1224 kişi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
1224 kişinin derdi aynı
1224 kişinin aynı sorun için AİHM'ye başvurması bir ilki oluştururken avukatlar, yurt genelinde aftan yararlandırılmadığı için AİHM'ye yapılan başvuruların 2 bini geçtiğini belirtti. Avukatlar, "Türkiye aleyhine açılan 2 bin 700'ü aşkın davanın bulunduğu AİHM'de son davalarla birlikte sayı 4 bin 700'ü aştı" dedi.
Af Yasası'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) kimi hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle kolları sıvayan 16 avukat, çalışmaları sonucunda aftan yararlandırılmayan 1224 kişi için hazırladıkları 5 bin sayfalık 15 klasörden oluşan dosyaları AİHM'ye gönderdi. 20 Haziran'da dosyaları AİHM'ye gönderen avukatların müvekkilleri arasında 7 kişi idam cezasına çarptırılmış.
Avukatlar, 340'ı müebbet hapse mahkûm edilen, 732'si şahsi hürriyeti bağlayıcı ceza alan, 144'ü tutuklu, biri de firari olan müvekkilleri için başvuru yaptı. Mahkeme içtüzüğünün 41'inci maddesi gereği dosyalara 'öncelik' tanınmasını isteyen avukatlar, mağduriyetin her geçen gün arttığı ve aykırılığın bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.
Klasörlerde, af fikrinin ortaya çıkış süreci, kamuoyunda yarattığı etkiler-tepkiler, iki kez Cumhurbaşkanı'ndan dönmesi, AİHS'nin delinen hükümleri ve basın özetleri de yer aldı. Başvurunun anafikrini ise 'Af Yasası'nın ayrımcılık yarattığı' ve AİHS'nin çok sayıdaki maddesine aykırılığı oluşturuyor.