AFAD acı bilançoyu açıkladı

AFAD acı bilançoyu açıkladı
AFAD acı bilançoyu açıkladı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van'da meydana gelen depremde bugün saat 19.00 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 576, yaralıların sayısı 2 bin 608 olduğunu, 187 vatandaşın da enkazdan sağ çıkarıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Van’da sona eren enkaz arama kurtarma çalışmalarının Erciş’te cumartesi günü akşam sona ereceğini bildirdi. Şahin, 9 enkazda arama çalışması yapıldığını belirterek, bugüne kadar Van ve Erciş’te 220’ye yakın insanın enkaz altından sağ çıkarıldığını bildirdi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, enkaz arama çalışmalarını izlemek üzere Erciş’e gitti. İlçede arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını inceleyen Bakan Şahin, Ereksan Apartmanında yapılan çalışmalar hakkındı bilgi aldı. 

Enkaz arama çalışmalarının Van’da sona erdiğini, Erciş’te ise cumartesi akşamı sona erebileceği bilgisini veren Bakan Şahin, "Şu an 9 binada arama yapılıyor. Ancak insan olma ihtimali çok zayıf. Enkazlarda insan olabilir, ancak canlı olma ihtimali yok. Yarın akşam itibariyle Erciş’te de enkaz arama çalışmalarının sona ermesi planlanıyor. Erciş’te 65, Van’da 15 ekip enkaz altından 220 kişiyi çıkardı. Sağlık hizmetlerinde başarılı bir performans ortaya kondu. Dünyaya örnek bir çalışma yapıldı" diye konuştu. 

Çadır, ısınma, beslenme gibi hizmetlerde artık sorun olmadığını vurgulayan Bakan Şahin, çadır konusunda ferdi taleplerden kaynaklanan sıkıntının sona erdiğini kaydetti. Bakan Şahin, "Çadır konusunda köylerden gelen birkaç heyecanlı talep sahibi arkadaşımızın normal dışı davranışları oldu. Buna da asker ve polisimiz müdahale etmedi. Deprem psikolojisi içinde gördük. Talan, yağma, hırsızlık olmadı. Güvenlik konusunda da tamamen profesyonel bir hizmet verildi" dedi. 

Depremzedelerin orta vadede ihtiyaçlarının giderilmesi için prefabrik konutlar konusunda çalıştıklarını anlatan Bakan Şahin, prefabrik evlerin en geç iki aylık süre içerisinde bölgede kurulmasını planladıklarını söyledi. Bakan Şahin, deprem bölgesinde çalışırken yakınlarını kaybeden jandarma, polis gibi güvenlik güçlerinin durumlarının değerlendirildiğini de belirterek, uygun periyotlar halinde değişim ve dönüşümü sağlayacaklarını bildirdi. Bakan Şahin, yıkım çalışmaları yapılan Ereksan apartmanındaki ekiplerle görüştükten sonra kriz merkezine geçti. 

ACI BİLANÇO
Öte yandan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD),  Van Valiliğine acil ihtiyaçların karşılanması için 13 milyon lira ödenek gönderildiği belirtilerek, Recep Tayyip Erdoğan 'ın talimatlarıyla açılan yardım kampanyasında 22 milyon 320 bin lira yardım toplandığı ifade edildi. 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanlarının, 33 Türk Havayolları, 31 askeri ve 18 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 82 uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edildiği bildirildi. Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 7 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 10 uçakla ulaşım zinciri oluşturulduğuna ve sevkıyatın devam ettiğine işaret edilerek, karayoluyla da ihtiyaç malzemelerinin naklinin sürdüğü belirtildi. 

Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verildiğine ve afetzede konutlarının en kısa sürede tamamlanacağına dikkat çekilen açıklamada, geçici barınma amacıyla da yeteri kadar konteyneren üretimi için çalışmalara başlandığı, konteynerlerin en kısa zamanda bölgede kurulmasının planlandığı ifade edildi. Batman'da bulunan 260 konteynerin bakım ve onarımı için Başkanlıkça Batman Valiliğine 600 bin lira ödenek gönderildiği ve konteynerler kullanıma hazır getirildikten sonra bölgeye gönderileceği vurgulandı.

ERZURUM LOJİSTİK MERKEZİ
Deprem bölgesine toplam 4 bin 136 arama-kurtarma, 904 sağlık personeli, 18 arama köpeği, 651 iş makinesi ve araç, 7'si hava ambulansı olmak üzere 146 ambulans, 4 tanesi faal olmak üzere 11 seyyar hastane, 86 jeneratör, 77 projektör, 95 seyyar tuvalet, 35 bin 257 çadır (3 bin 548'i yurt dışı), 54 toplu barınma çadırı, 67 genel maksat çadırı, 65 prefabrik ev, 2 bin 200 Mevlana evi, 136 bin 152 battaniye, 1 bin 179 yorgan, 37 seyyar mutfak, 3 bin 51 mutfak seti, 6 bin 799 katalitik soba, 5 bin 792 uyku tulumu, bin kampet ve 1 mobil fırın gönderildiği ifade edildi. 

Başkanlıkça havayoluyla gelecek uluslararası yardımların kabulü için Erzurum'un lojistik merkez olarak belirlendiği ve bu merkezin kurulmasının yanı sıra gelen yardımların Van'a transferini sağlamak üzere Erzurum Valiliğinin görevlendirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi. “Başkanlığımızca uluslararası yardım kabul merkezi olarak belirlenen Erzurum Havaalanı'nın kapasite aşımı durumunda askeri havaalanının alternatif havaalanı olarak kullanılması planlanmıştır. Uluslararası yardımlar kapsamında ülkemize Azerbaycan 140 kişilik arama-kurtarma ekibi, bin 250 çadır, 700 yatak, 40 jeneratör, 5 bin battaniye, 40 mutfak malzemesi, Fransa 490 çadır, BM OCHA 400 çadır, Rusya 284 çadır, Kazakistan 60 çadır, 300 battaniye, 300 yatak, 60 soba, Ukrayna 4 genel maksat çadırı, Mısır 300 çadır, İrlanda 564 çadır, İsviçre 200 çadır, 800 battaniye, 133 soba ve İsrail 5 adet prefabrik ev göndermiştir. 

Karayolu ile gelecek uluslararası yardımların kabulü için de Van Valiliği'nce Lojistik Kabul Merkezi kurulmuştur. 3 öğün sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup, gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmektedir. Kamu hizmetlerinin yürütülmesi ve afetzede vatandaşlarımıza psikososyal destek verilmesi için 30 adet sahra çadırı gönderilmiştir.”

11 BİN 232 BİNA İNCELENDİ
Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bölgedeki hizmetlerin aksamaması için Van'a personel takviyesi yaptığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“İlgili bakanlıklar arama-kurtarma, geçici barınma, enkaz kaldırma, sağlık, psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla afet ve acil durum merkezleri ikinci bir bildirime kadar 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir. Van Valiliği emrine psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir. Başkanlığımızdan gönderilen 20 kişilik teknik heyet, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle birlikte ön hasar tespit çalışmalarına başlamıştır.
 
Şu ana kadar Van ili merkez ilçesi, köyleri ve Erciş ilçesi merkez mahallelerinde 11 bin 232 bina incelenmiş olup, 6 bin 17 hasarlı-oturulamaz bina (8 bin 321 hane), 5 bin 215 hasarlı-oturulabilir bina (8 bin 87 hane) tespit edilmiştir. Ön hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Büyüklükleri 2 ile 3 arasında değişen 317, 3 ile 4 arasında değişen 640, 4 ile 5 arasında değişen 96 ve 5 ile 6 arasında değişen 7 olmak üzere toplam bin 182 artçı deprem meydana gelmiştir. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Arama-kurtarma ve ilk yardım çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir.” (AA)