'Afet konutları tam bir afet!'

Van Gölü'nün su seviyesinin yükselmesi sonucu zarar görenler için iki yıl önce yapımına başlanan 335 afet konutunun taşıyıcı kolon sistemi bulunmadığı ve zeminin de uygun olmadığı belirtildi.

VAN - Van Gölü'nün su seviyesinin yükselmesi sonucu zarar görenler için iki yıl önce yapımına başlanan 335 afet konutunun taşıyıcı kolon sistemi bulunmadığı ve zeminin de uygun olmadığı belirtildi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. İlyas Yılmazer, bu konutların 5-6 büyüklüğündeki depremde yerle bir olacağını söyledi. Konutların adeta yeni bir afete davetiye çıkardığını iddia eden Prof. Yılmazer, konutları yaptıran Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü'nün de gerçekleri sakladığını iddia etti.
Bayındırlık Müdürlüğü: Susun
Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü ise, YYÜ Rektörlüğü'ne bir yazı göndererek, bilim adamlarının konutlar hakkında basına açıklama yapmaması istendi. 'Gereksiz ve mesnetsiz' haberler verildiği ileri sürülen yazıda, "Devleti ve idareyi zan altında bırakacak açıklamalar yapılmakta" denildi.
Baskılardan yılmayacağını belirten Prof. Yılmazer, şunları söyledi:
"Bunlar konut değil, birer kümes. Taşıyıcı sistem yok. Böyle bir teknik olmaz. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bu insanları öldürmeye teşebbüstür. Konutlarda oturacak insanlar mezarlarını hazırlamış olacak. Bu konutlar, afete davetiye."