'Afet'siz de döküldüler

1998'de meydana gelen heyelan nedeniyle evleri zarar gören aileler için Karabük'te iki yıl önce yaptırılan 19 bloklu afet evleri dökülmeye başladı.
Haber: ALİ FAİK ATAY / Arşivi

KARABÜK - 1998'de meydana gelen heyelan nedeniyle evleri zarar gören aileler için Karabük'te iki yıl önce yaptırılan 19 bloklu afet evleri dökülmeye başladı.
Atatürk, Yenimahalle, Kayabaşı ve Cevizlidere mahallelerinde yaşanan heyelan nedeniyle evleri zarar görüp oturulamaz hale gelen 181 aile için Bulak Köyü yolu mevkiinde 19 bloktan oluşan afet evleri yapıldı.
1999'da temeli atılan evler, 2003'ün mayıs ayında törenle sahiplerine teslim edildi. Ancak bu binalarda oturanlar iki yılda evlerin döküldüğünü belirtirken, "İnşaatta üçüncü sınıf malzeme kullanılmış, ama bizden birinci sınıf malzeme fiyatı üzerinden para isteniyor" iddiasında bulundu.
Yönetici Bahattin Uluçay, buradaki bütün evlerin banyo ve tuvaletlerinin su kaçırdığını, binalarda oturma nedeniyle çatlaklar oluştuğunu ve bazı blok bodrumların sularla dolu olduğunu söyledi. Uluçay, "Bize 'İki yıl para ödemeyeceksiniz ve borcunuzu 20 ayda ödeyeceksiniz' denilmişti. Şimdi '18 ayda aylık 130 YTL olarak ödeyeceksiniz' diyorlar. Dairelerin bedeli birinci sınıf malzeme üzerinden hesaplanarak 27 bin YTL olarak belirledi. Halbuki tüm malzemeler üçüncü sınıf. Lavabolar kopmaya, mutfak dolapları elimizde kalmaya başladı. Binalarda çatlaklar oluştu. Mahkemeden binamızın gerçek değerinin tespitini isteyeceğiz" dedi.
Afet evlerinin müteahhitliğini yapan Ankara'daki MEB İnşaat Şirketi sahibi Hakkı Malkoç ise binaları şartnameye göre yaptığını belirterek, "Binalar depremde çatlarsa 10 yıl benim sorumluluğumda. Ama, kendiliğinden çatlamışsa, buna Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bakar" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7587607587600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.