'Afette asker valinin emrinde kalacak'

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, son günlerde dile getirilen afet işlerini orduya bırakılma önerisine karşı çıktı: "Askerlerimiz zaten ilgili kanun gereğince afet halinde valinin emrindedir. Yeni bir afet yönetimi sıkıntı yaratabilir.

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, son günlerde dile getirilen afet işlerini orduya bırakılma önerisine karşı çıktı: "Askerlerimiz zaten ilgili kanun gereğince afet halinde valinin emrindedir. Yeni bir afet yönetimi sıkıntı yaratabilir. Tek elden otorite çok daha iyi."
17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra bakanlıkça yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Erbakan'a göre Türkiye genelinde 50 bin 924 betonarme, 26 bin 522 yığma bina ile toplam 77 bin 522 kamu binasından 17 bin 304'ünün incelenmesi tamamlandı. İstanbul'da toplamda 6 bin 309 adet kamu binası envanterinin çıkarıldığını belirten Erbakan, söz konusu binalardan 2 bin 219'unun güçlendirilmesine karar verildiğini, 291'nin güçlendirilmesinin tamamlandığını, 866'sının da güçlendirilme projesinin hazırlandığını söyledi. Bu konudaki çalışmalarsa 2008 yılında bitecek.
'İstanbullulara sıkıntı vereceğiz'
Önümüzdeki hafta İstanbul'da 1. köprüde çelik plakalarda değişiklik yapılacağını belirten Erbakan, "İstanbullulara biraz sıkıntı vereceğiz. bundan dolayı özür diliyoruz.
Ama bu güçlendirme çalışmalarının da bir an önce bitmesi gerekiyor" diye konuştu.
Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Erbakan, binalarda eksiklerin yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığını ve bu durumun kendilerini memnun ettiğini ifade ederek, sağlıklı yapılara dönülmeye başladığını ve deprem riskinin ne olduğunu yavaş yavaş müteahhitlerin de öğrenmeye başladığını vurguladı. Erbakan, "Japonya'da 7.9'da millet evinde mışıl mışıl uyuyor ama bizde 4.3'de millet sokaklarda. Biz yavaş yavaş bunu kaldırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu seviyeye geleceğiz" diye konuştu.
Deprem haritası değişti
Müsteşar Erbakan, deprem haritasının değiştiğini, Ankara'nın 4. dereceden, 3. dereceye geçtiğini, İzmir gibi bir başka büyük şehrin de deprem riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Türkiye'de üç ana fay zonunda (Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege) deprem aktivitesi ve deprem habercileri izlenecek mevcut riskli bölgelerdeki deprem tehlikesi ortaya koyabilecek proje çalışmasına da değinen Erbakan, bu projenin Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olduğunu, hükümetin 21 milyon YTL kaynak tahsis ettiğini vurguladı.
'Yeni arayışa gerek yok'
Erbakan, Ahmet Mete Işıkara'nın İstanbul'da afet koordinasyonunun 1. Ordu'ya bırakılması önerisinin sorulması üzerine şunları söyledi: "Yeni arayışlara girmeye gerek yok. Bu işi yapan kurum Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'dır. Askerlerimiz zaten ilgili kanun gereğince afet halinde valinin emrindedir. Yeni bir afet yönetimi sıkıntı yaratabilir. Tek elden otorite çok daha iyi.