Affedilen lise 1'li mutsuz

Sayıları 450 bini bulan başarısız lise birinci sınıf öğrencilerinin sorumlu olarak sınıf geçmelerini sağlayan af, sorun oldu. Afla lise ikinci sınıfı okuyacak çok sayıda öğrenci, not ortalamalarının düşük olması yüzünden 'spor' alanına kaydedildi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Sayıları 450 bini bulan başarısız lise birinci sınıf öğrencilerinin sorumlu olarak sınıf geçmelerini sağlayan af, sorun oldu. Afla lise ikinci sınıfı okuyacak çok sayıda öğrenci, not ortalamalarının düşük olması yüzünden 'spor' alanına kaydedildi. Veliler ise "Çocuğumuz spor alanında okuyacağına sınıfta kalsın istiyoruz, ama mümkün değilmiş" diye dert yandı.
Öğrenciler, ÖSS'de tercihlerini etkileyen alan seçimlerini yapmak için okula gittiklerinde acı gerçekle karşılaştı. Başarısız oldukları derslerin alan seçimi için yeterli not ortalamasının altında kalması yüzünden, hiç istemedikleri 'spor' alanına kaydedildiklerini öğrenen bazı öğrencilerin velileri isyan etti.
Veliler, "Çocuk sınıfta kalsa daha iyi" derken Türkçe-sosyal, Türkçe-matematik, fen-matematik, yabancı dil, sanat ve spor alanlarından birini seçmek isteyen öğrencinin 'alan dersleri' ağırlıklı not ortalamasının 2.5'un üzerinde olması gerektiğini hatırlatan bir müdür, "Hileye başvurmaktan başka şans kalmıyor. Veli çocuğunun kaydını alıp spor alanı olmayan okula yaptıracak. Notu tutmasa da öğrenci burada sosyal alana kaydedilmek zorunda. Daha sonra yine nakille eski okuluna gelebilir. Sorunu çözmenin tek yolu bu" diye konuştu.
Bakanlık ise dört yıllık lise uygulaması öncesi çıkarılan şartlı sınıf geçme hakkını savundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Öğrenci istediği alana gitmekte serbest. Ancak ortalaması diğer alana tutmuyorsa, en iyi olduğu alana yönlendirilmesi yapılacaktır. Eğer kesinlikle o alanda okumak istemiyorsa başka bir okula gidebilir. Sınıf tekrarı yapmak istiyorsa ne yapılabilir bilemiyoruz, araştırmak gerekiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7564047564040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.