Afganistan bildiğiniz gibi

ABD'nin 3.5 yıl önce 'Sürekli Özgürlük' operasyonu yaptığı Afganistan, ortaçağı yaşıyor: Çocukların hemen tamamı hasta. Bebek ölümü yüzde 20'de. Erkeklerin yüzde 14'ü, kadınların yüzde 4'ü okuryazar.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

KABİL - ABD'nin, 11 Eylül'ün ardından Afganistan'a düzenlediği 'Sürekli Özgürlük' operasyonunun üzerinden neredeyse 3.5 yıl geçti. Önce ABD önderliğindeki koalisyon güçleri, ardından da sırasıyla BM ve NATO üyesi ülkeler, Afganistan'da huzur ortamının sağlanması ve istikrarlı bir yönetime kavuşması için asker ve yardım göndermeye başladı. Ancak hâlâ Afgan halkının yaşadığı 'kesintisiz sefalet'e bir çare bulunmuş değil.
ABD'nin modern dünyayla kaynaştırma sözü vermesine karşın, Afganistan'da sefalet hüküm sürüyor. Altı ay süreyle Türkiye'nin komutasındaki Kâbil Çok Uluslu Tugay Komutanlığı'nın 20 Temmuz'da İtalya'ya devri ve Türk birliğinin yaptıklarını yerinde görmek için gittiğimiz Kâbil'de fotoğraf karelerine takılan görüntüler yaşanan sefaleti gözler önüne seriyordu.
Yaklaşık yarım asırdır savaşların eksik olmadığı Afganistan'ın en büyük sorunlarının başında eğitim ve sağlık geliyor. Yaklaşık 25 yıl süren savaşta, yüz binlerce insanın yanı sıra eğitim açısından da neredeyse bir nesli tamamen kaybetmişler. Afganistan'da halen çoğu çadırlarda olmak üzere 13 bin okulda eğitim verilmeye çalışılıyor çocuklara, gençlere. Eğitime muhtaç milyonlarca çocuk olmasına karşın eğitim kadrosu zayıf olan Afganistan'da erkeklerin yüzde 14'ü kadınların ise sadece yüzde 5'i okur-yazar. Erkek çocukların bir kısmı okulla tanışma imkânı bulurken, kızların önemli bir kısmı çok genç yaşta (12-15) evlendirildikleri için okuma şansı bulamıyor.
Hastalık kol geziyor
Sağlık da ülkede acil çözüm bulunması gereken bir başka sorun. Altyapısı olmayan Kâbil'de hastalık kol geziyor. Dizanteri, sıtma, verem, kolera ve tüberküloz en sık rastlanan hastalıklar. Bebek ölüm oranı yüzde 20'ler civarında. Kimse düzenli ve yeterli beslenemiyor. Çünkü fakirler. Ülkenin sadece yüzde 40'ı güvenilirliği tartışmalı olan şebeke suyunu kullanabiliyor. Yüzde 60'ı ise hiçbir tahlile tabi tutulmadan tulumbalar aracılığıyla çıkarılan kuyu sularını kullanıyor. Ülke genelindeki bütün nehirlere kanalizasyon karışıyor. Çöl ikliminin hüküm sürmesi nedeniyle özellikle yaz aylarında susuzluk çeken ülkede fakir halk çamaşırlarını bu pis nehirlerde yıkıyor. Sokaklar toz toprak içinde, etler sinek dolu ve tozu hiç eksik olmayan sokaklarda açıkta satılıyor.
Afganistan'daki en güç konulardan biri de çeyrek asır süren savaşta maddi manevi tüm unsurları zarar görmüş, yıkılmış ekonomik ve sosyal alanda kalıcı adımlar atılması. 18 Eylül'de parlamento ve yerel seçimler birlikte yapılacak Afganistan'da. Herkesin ümidi seçimlerin kalıcı ve büyük adımların başlangıcı olması. Ancak bunun önündeki en büyük engel halen ülkenin değişik bölgelerinde saldırılarına devam eden Kaide militanları ve uyuşturucu ticareti.
Gelir uyuşturucudan
Halkın yüzde 90'ı işsiz. Aylık gelir ortalama 70 dolar civarında. Uyuşturucu tacirlerinin Afganistan'da yetişen haşhaştan elde ettikleri yıllık gelir ise yaklaşık 100 milyar dolar. Afganistan'da hâlâ milli gelirin yüzde 50'sini narkotik gelirleri oluşturuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7529727529720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.