Afganistan çok dertli

Karzai: Acele asker gönderin

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, NATO'ya "Ek birlikler için acele edin, eylülden önce gelin" diye seslendi. NATO Genel Sekreteri Scheffer, altı ile sekiz hafta içinde ek kuvvet göndereceklerini açıkladı.

İSTANBUL - NATO liderleri, İstanbul zirvesinde Irak'ta içi boş bırakılan güvenlik güçlerinin eğitimine yönelik bir rol oynamayı kararlaştırmalarının
ardından, transatlantik çerçevesi dışında görev üstlenilen ilk ve şimdilik tek ülke olan Afganistan üzerine düşünme fırsatını buldu.
Önceki gün yayımlanan bildiride NATO, Ağustos 2003'te başkent Kâbil'de komutasını üstlendiği Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ndeki (ISAF) asker sayısını sonbahardaki seçimlere mahsus olmak üzere 6 bin 300'den 10 bine çıkarmayı ve İl İmar Timleri'ni (İİT) kuzeyde artırıp batıya yaymayı taahhüt etmişti. Ancak dün Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, bu vaatlerin kritik bir dönemeçten geçen ülkesinin ihtiyaçlarının çok gerisinde kaldığını belirterek, ittifakın güvenilirlik sınavından geçtiği asıl yerin Afganistan olduğunu hatırlattı.
'Acele edin'
26 üye ülke ile ittifakla işbirliği yapan 20 ülkenin liderlerinin katıldığı Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi'nin dünkü toplantısında, Afgan lider ile NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, birer konuşma yaptı. Karzai, hazirandan eylüle ertelenen ve BM'nin şiddet olayları nedeniyle yine ertelenebileceği uyarısında bulunduğu devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinin sorunsuz geçmesi isteniyorsa, ittifakın elini çabuk tutmasını talep etti:. "Sizden acele etmenizi rica ediyorum" ifadesini kullanan Karzai, "Afgan halkının güvenliğe yarın değil, bugün ihtiyacı var. Eylülden önce gelin ve Afgan kadınları ile erkeklerine korku ve kargaşa olmadan serbestçe oy atmaları şansını tanıyın" dedi.
'Herkes ISAF'ı soruyor'
Afgan lider, NATO liderlerine, "Afgan halkı ülkenin dört bir yanından bana gelip ISAF'ın daha fazla katkıda bulunması için ricacı oluyor" diye seslendi. Durmayan saldırılara rağmen bugüne değin seçmen yaşı tutan 9.5 milyan Afgan'dan 5.2 milyonunun seçmen kaydını yaptırdığını, bunun yüzde 37'sinin kadın olduğunu belirten Karzai, bu sayının 10 Temmuz'da 6 milyona ulaşacağını söyledi. Seçimlerin vaktinde düzenlenmesinin şart olduğunu vurgulayan Karzai, kendilerinin Bonn konferansının takvimine uyduğuna ve üzerlerine düşeni yaptığına dikkat çekti.
Erdoğan'dan teyit
Karzai'nin NATO'ya baskısının gerekçeleri haklı. 'Asker sayısını 10 bine çıkaracağız' diyerek görüntüyü kurtaran müttefikler, gönderecekleri askerlerden 2 binini komşu ülkelere konuşlandırmayı ve kriz halinde Afganistan'a sokmayı planlıyor. Ayrıca ISAF ile İİT'nin, Taliban ile Kaide'nin güçlü olduğu güney ve güneydoğuya inmesinden söz edilmiyor. Nitekim Scheffer, soruları, "Asker gönderecek ülkelerin adını ve ayrıntıları veremeyeceğim. Ama 6-8 hafta içinde asker göndereceğimizden emin olabilirsiniz" diye geçiştirdi. Karzai, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu NATO liderleriyle görüşmesinde de, beklentilerini dile getirdi. Erdoğan ise, ağustos ayından itibaren beş Avrupa ülkesinden oluşan EUROCORP'a geçecek olan ISAF'ın komutasının Şubat 2005'te yeniden Türkiye'ye geçeceğini teyit etti.
Afganistan'da, aşiretler arası çatışmalar durulmazken, ABD işgaliyle devrilen Taliban'ın son günlerde düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 18'i buluyor. Güneyde seçmen kartı taşıdıkları için 16 kişinin öldürülmesinin ardından, cumartesi doğuda kadın seçim görevlilerini taşıyan otobüste patlayan bomba iki kadın ile bir çocuğun ölmesine, 11 kadının da yaralanmasına neden oldu. Nitekim Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, NATO'ya, ISAF'ın kuzeye yayılmasının yeterli olmayacağı,
güneyde ve doğuda Taliban hareketi ile Kaide örgütünün kıskaca alınması gerektiği uyarısı yaptı. Ülkedeki 20 bin Amerikan askerinin Taliban ve Kaide'ye yönelik operasyonları, NATO'nun işini zorlaştırıyor. (Dış Haberler)