Afganistan'a ek asker, İsrail'e rol

İstanbul zirvesinde yayımlanan sonuç bildirisi terörle mücadeleden ittifakın kendisini 21. yüzyılın tehditlerine adapte etmesine dek geniş yelpazeye yayılan konulara yer verdi.

İSTANBUL - İstanbul zirvesinde yayımlanan sonuç bildirisi terörle mücadeleden ittifakın kendisini 21. yüzyılın tehditlerine adapte etmesine dek geniş yelpazeye yayılan konulara yer verdi. Öncelikli hedefinin terörle mücadele olduğunu teyit eden NATO, Afganistan'da görev
alanını genişletti. 14 sayfa ve 46 maddelik bildirinin ana hatları şöyle:
Teröre karşı yeni önlemler: Terör amacı ve biçimi ne olursa olsun kınandı. 'Gerektiği kadar uzun süre teröre karşı birlikte savaşacağız' denildi. Bir dizi önlemin devreye sokulması kararlaştırıldı: Terör Tehdidi İstihbarat Birimi' kurulması, ulusal koruma ve destek taleplerine ivedilikle cevap verilmesi, önemli organizasyonlara koruma sağlanması.
Afganistan'a 10 bin asker: ISAF'ı komuta eden NATO güçlerinin görev alanlarını genişletmesi kararı alındı. Bu çerçevede 'İl İmar Timleri'nin sayısı artırılacak, beş yeni tim kurulacak. Eylüldeki seçimlerin güvenliği için de NATO devreye girecek. Halen 6 bin 500 olan asker sayısı 10 bine çıkarılacak. Daha önce bir tim kuracağını açıklayan Türkiye görev yeri anlaşmazlığı yüzünden talebini geri çekti.
NATO'nun transformasyonu: Liderler NATO'nun yeteneklerinin geliştirilmesinde sağlanan ilerlemeleri memnuniyetle karşılayıp bunun devamının gereğinin altını çizdi.
Kapılar açık: Makedonya, Hırvatistan, Arnavutluk'a tarih verilmedi, 'Kapımız açık' denildi.
Avrupa-Atlantik diyaloğu: NATO'nun Trans-Atlantik diyaloğu için önemi bir kez daha teyit edildi.
Balkanlar: Bosna'daki SFOR gücünün görevini AB'ye devrinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Kosova'daki KFOR'un faaliyetleri İsrail'e rol: Aknedeniz'deki Aktif Girişim Operasyonu'nun faaliyetleri gelecek yıl tüm Akdeniz'e yayılacak. Böylece İsrail ile Akdeniz'e kıyısı olan Afrika ülkeleri de operasyona katılacak. Bu başlı başına bir sorun. Çünkü, İsrail, Filistinli örgütlerin deniz yoluyla silah edindiği iddiasında. Bu çerçevede, NATO, 'terör örgütü' listesindeki örgütlerin silahlanmasıyla fiilen ilgilenecek. Operasyonda bugüne değin 47 bin gemi denetlenmişti.