Afganistan'da seçime 'sahtekârlık gölgesi'

Afganistan'da seçime 'sahtekârlık gölgesi'
Afganistan'da seçime 'sahtekârlık gölgesi'
BBC Afganistan'da Perşembe günkü seçimler öncesi sahtekârlık ve yolsuzluk yapıldığını iddia etti


BBC için çalışan bir Afgan'a tanesi 10 dolardan az bir ücret karşılığı, binlerce oy pusulası teklif edildi. Araştırmada ayrıca bazı kişilere birden fazla oy pusulası dağıtıldığı belirlendi.

Afganistan'ın kuzeyinde bir aşiret lideri de, çeşitli adayların, lehlerinde blok oy kullanılması karşılığı kendisine binlerce dolar rüşvet teklif ettiklerini söyledi.

Kabil'deki BBC muhabiri Ian Pannell, Batılı ülkelerin yetkililerin seçimlerde usulsüzlük yapılacağını kabul ettiklerini belirtiyor.

Ian Pannell'a göre Batılı ülkelerin yetkilileri, Afganistan'da tüm bu koşullara karşın seçimlere gidilmesinin, hiç seçim yapılmamasından daha iyi olduğuna inanıyor.

Muhabirimiz bu şekilde kaç pusulanın el değiştirdiğini belirlemenin imkansız olduğuna dikkat çekiyor. Ancak bu gibi olaylarla ilgili olarak gözaltına alınmış olan bazı kişiler var.

Şiddet olayları
Afganistan'da seçimlere iki gün kala şiddet olayları da sürüyor.

Son olarak, başkent Kabil'de patlayıcı yüklü araçla düzenlenen bir intihar saldırısında en az 5 kişi öldü.

Saldırıda onlarca kişinin yaralandığı, çevrede bulunan araçların da ateşe verildiği belirtildi.

İntihar saldırısının Kabil'i Celalabad kentine bağlayan ana yolda gerçekleştiği ifade edildi.

Bundan birkaç saat önce de Kabil'de iki roket saldırısı düzenlenmişti.

Reuters haber ajansına göre, roketlerden biri Başkanlık Sarayı'nın da bulunduğu bölgeye az da olsa zarar verdi, diğeri ise Kabil Emniyet Müdürlüğü'nü hedef aldı.

Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığı bildiriliyor.

Taliban militanları daha önce seçim merkezlerini hedef alma ve seçim sürecini aksatma tehdidinde bulunmuşlardı.

Militanlar daha önce Ağustos ayında iki kez Kabil'i hedef almışlardı.

Reuters ajansına konuşan Taliban sözcüsü ise bu sabah Kabil'e dört roket attıklarını iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, yaptığı son açıklamada, Taliban'a karşı çabuk ve kolay bir zafer kazanılmayacağını söylemişti.

Arizona'da gazilere hitap eden Obama, Afganistan'da mücadeleye girişmenin kendi tercihleri olmadığını, yaşananların bunu gerektirdiğini belirtmişti.

Barack Obama, Afganistan'da verdikleri mücadelenin, Amerikalıları terörden koruma yolunda hayati önem taşıdığını vurgulamıştı.

Afganistan'da Temmuz ayında 43 Amerikan askeri ölmüş, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir kamuoyu araştırması ülkede Afgan savaşına destek verenlerin oranının azaldığını göstermişti.

Karzai favori
Afganistan'da 34 vilayette yaklaşık 17 milyon seçmen hem cumhurbaşkanlarını hem de toplam 420 vilayet meclisi üyesini seçecek.

Hapisteki katilleri, uyuşturucu kaçakçılarını serbest bırakan bir cumhurbaşkanına oy vermek istiyor musunuz? Ben ise halkım için çok çalışacağım.
Abdullah Abdullah (Afganistan'da cumhurbaşkanı adaylarından)
Taliban rejiminin ülkenin ABD öncülüğünde işgaliyle son bulduğu 2001'den bu yana Afganistan Cumhurbaşkanı olan Hamid Karzai, bir dönem daha göreve aday ve seçiminin en büyük favorisi.

Hamid Karzai'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde 30'dan fazla rakibi var.

Bu rakipler arasında, Karzai'nin eski bakanlarından ikisi de bulunuyor.

Karzai'nin en büyük rakibi ise son haftalarda cumhurbaşkanının oy oranını yüzde 50'nin altına düşürerek ikinci tura kalma ihtimalini artıran eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah.

Cumhurbaşkanı adayları ülke çapında yoğun kampanya faaliyetleri yürüttüler, hatta önde gelen adaylar televizyonda bir tartışma programında da karşı karşıya geldi.

Bu tartışma programında, özellikle cumhurbaşkanı adaylarından eski maliye bakanı Eşref Gani, Hamid Karzai'yi yolsuzlukla mücadelede başarılı olmamakla suçladı.

Karzai'nin önemli kozlarından biri ise, hafta başında sürgünde yaşadığı Türkiye'den dönen Özbek General Raşid Dostum olabilir. Dostum dün Şibergan kentindeki taraftarlarına 'geleceğe Karzai ile beraber' yürümek gerektiğini söyledi.

Afganistan'da seçimlerin ilk sonuçlarının 25 Ağustos'ta açıklanması bekleniyor.

Oyların tümünün sayılmasının ardından nihai sonuçlar ise muhtemelen 17 Eylül'de duyurulacak.BBCTürkçe