@ismailsaymaz

Afganistanlı Lütfullah Tacik daha ilk duruşmada savunmasız bırakıldı

Afganistanlı Lütfullah Tacik daha ilk duruşmada savunmasız bırakıldı
Afganistanlı Lütfullah Tacik daha ilk duruşmada savunmasız bırakıldı
17 yaşındaki Afgan uyruklu Lütfullah Tacik'in ölümüne ilişkin iki polisin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görülürken, davayı baştan beri takip eden Avukat Mahmut Kaçan'ın müdahillik talebi reddedildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Afganistan uyruklu 17 yaşındaki Lütfullah Tacik’in Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nde gördüğü şiddet sonucu öldüğü iddiasına ilişkin ilk duruşma bugün Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tacik’in ölümüne yol açmakla suçlanan polis S.O. ilk duruşmaya katılmazken, görevini kötüye kullanmakla itham edilen H.Ö.Ö. ise iddianame eline ulaşmadığı gerekçesiyle savunma yapmadı. Lütfullah Tacik’in babası Şükrullah’ın velaketini almadığı gerekçe gösterilerek, davayı baştan beri takip eden Avukat Mahmut Kaçan’ın müdahillik talebi ise reddedildi. Aynı şekilde Mültecilerle Dayanışma Derneği, Kaos GL, Gündem Çocuk Derneği ve TİHV’in müdahillik başvuruları da suçtan doğrudan zarar görmedikleri savunularak, geri çevrildi. Bir sonraki duruşma 19 Ocak 2016’ya bırakıldı.  

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye göre; Tacik, beraberindeki altı kişiyle yasa dışı yollardan ülkeye girerken, yakalanmıştı. Polis memurları S.O. ve H.Ö.Ö. tarafından, bulaşıcı hastalık raporu için Van Gölü Çocuk ve Gençlik Merkezi’nden teslim alınan Tacik, yolda rahatsızlanınca Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüş ve burada 31 Mayıs 2014’te ölmüştü.

2 SAAT SONRA HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Tanık beyanlarına göre araçta rahatsızlanan Tacik’i bir an önce hastaneye intikal ettirmeleri gereken polis memurları bu konuda ihmal göstererek, hastaneye giderken kelepçe anahtarı almak için askeri malzeme satan yere uğramış, daha sonra Emniyet Lojistik Şube Müdürlüğü’ne gitmiş, Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden ayrıldıktan yaklaşık iki saat sonra hastaneye ulaşılmıştı. Hazırlanan otopsi raporunda, Tacik’in akut lösemi hastası olduğu belirtilmişti. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu tarafından verilen raporda, “İddia edildiği üzere tokat vurmanın kabulü halinde de bu durumun kişide beyin kanaması gelişmesine etkisinin olabileceği” belirtilmişti.

İfadeleri alınan tanıklar, polis S.O’nun Tacik’e tokat attığını anlatırken, polis memurları ise üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmemişti. Polis memuru S.O., Tacik ile bir diyaloğunun olmadığını, herhangi bir şekilde vurmadığını savunarak, hastalığını da sonradan öğrendiğini belirtmişti. İddianamede, polisi S.O. hakkında “ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama” suçundan 16 yıla, H.Ö.Ö’ye de “görevi kötüye kullanmak” suçundan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi istenmişti.

Bu arada S.O., 24 Haziran 2014’te üç ay süreyle açığa alınmıştı. Süre, 24 Eylül’de üç ay daha uzatılmıştı. S.O.’nun Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaptığı anlaşılmıştı.