Afrika kökenli Türk vatandaşları İzmir'de dernek kurdu

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, korsanlar tarafından köle ticareti yoluyla Anadolu'ya getirilen Afrika kökenli Türk vatandaşları...

İZMİR - Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, korsanlar tarafından köle ticareti yoluyla Anadolu'ya getirilen Afrika kökenli Türk vatandaşları, İzmir'de dernek kurarak örgütlenirken Anadolu'daki 120 yıllık yaşantılarının tarihini de yazıyor. Ataları Kenya'dan Anadolu'ya getirilen Mustafa Olpak, soydaşlarına önderlik ederek Afrikalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni kurdu.
Afrika kökenlilerin 120 yıllık yaşamını konu alan 'Kölelikten Özgürlüğe Arap Kadını Kemale' ve 'Kenya-Girit-İstanbul-Köle' adlı iki kitap yazan Olpak, Afrikalıların sözlü tarihini yazmak için harekete geçti. Batı Anadolu illerine yayılan Afrikalıları bulmak için çabalayan Olpak, sosyologların görev alacağı araştırmalara kaynak sağlamak için UNESCO'dan destek istediklerini ve cevap beklediklerini söyledi.
Antalya'dan İstanbul'a kadarki sahil kesiminde yaklaşık 2 milyon Afrikalı Türk vatandaşı olduğunu savunan Olpak, bunlardan ulaşabildiği çok azının ağırlıklı olarak İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'de yaşadığını söyledi. Osmanlı Devleti zamanı ve Cumhuriyet devrinde Afrika'dan gelenlerin çok iyi muamele gördüğünü, zorlama olmadan kültürlerini sürdürdüğünü belirten Olpak, köle ticaretiyle Britanya, Fransa, Avustralya gibi ülkelere götürülen Afrikalıların kültürlerini kaybederek asimile olduklarını anlattı.
Toplumun en yoksullarıyız
Afrika kökenli Türk vatandaşlarının, toplumun en yoksul kesimini oluşturduğunu ileri süren Olpak, şunları söyledi: "Türkiye'deki 2 milyonu geçkin soydaşlarımı bir araya getirmek istiyorum. Türk topraklarında hep iyilik, hoşgörü ve samimiyet gördük. Bu nedenle ayrılmayı hiç düşünmedik, düşünmüyoruz da. Bu topraklar bizim vatanımız."