Afrika sıcağına Anadolu ayranı

Afrika'dan sıcak
Normalin üzerinde seyreden hava,'Afrika sıcakları'yla iyice ısınacak. Uzmanlar uyarıyor: Günde en az 2 litre su tüketin, mineralli ve tuzlu sıvılar alın.
Öneriler: Yaşlılar, çocuklar, şeker-kalp hastaları, saat 10:00-16:00 arası güneşe çıkmasın. Zor işlerden ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Sık duş alın.

ANKARA - Türkiye'de hafta sonu boyunca etkili olacak Afrika sıcakları vücutta bir dizi olumsuz reaksiyona yol açabilir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ahmet Demircan, 'baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, bulantı ve iştah kaybı, terleme, soluk ve nemli cilt, kol ve bacaklarda kramplar, nabız ve solunum hızında artış' gibi belirtilerle başlayan sıcak çarpmasına karşı şu önerilerde bulundu:

 • Aşırı sıcakta mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Özellikle kalp, şeker ve tansiyon hastaları, yaşlı ve çocuklar buna dikkat etmelidir.
 • Dışarı çıkmak zorunda olanlar mutlaka şapka takmalı, açık renkli giysiler giymeli.
 • Bol su ve dengeli miktarda mineralli ve tuzlu sıvılar alın. Gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Gün içinde zaman zaman ılık veya soğuk suyun altına girerek duş alın.
 • Ağır yağlı yiyecekler yerine hafif besinler tercih edilmeli.
 • Terlemeyi azaltan tansiyon, kalp ve psikiyatri ilaçları kullananlar daha dikkatli olmalı. Sıcak çarpması bunlar için daha tehlikeli olabilir.
  Dr. Demircan, bu önlemlere rağmen kendilerini kötü hissedenlere gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerisinde bulundu.
  Sıcak çarpmasına maruz kalanların hemen serin bir yere alınması, bilinçleri yerinde değilse ağızdan herhangi bir şey verilmemesi gerektiğini hatırlatan Demircan, "Sıcak çarpmasında koma veya sara benzeri nöbetler görülebilir. Bilinci yerindeyse su ve ayran gibi sıvılar verilebilir. Tansiyonu düşenler yatırılarak ayakları yukarıya kaldırılmalıdır" dedi.
  Demircan'ın süren seçim mitingleriyle ilgili uyarıları da oldu: "Seçim mitingleri mümkünse havanın daha serin olduğu saatlerde yapılmalı. Sıcak havalarda mitinglere katılacaklar yanlarına mutlaka şapka, şemsiye ve su almalı. Kalp ve tansiyon gibi sağlık sorunu olanlar acil bir durumda kolay ulaşılması için kenarlarda durmalı."
  Damar genişler, tansiyon düşer
  Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak da "Sıcaklar damarlarda genişlemeye neden olur ve tansiyon düşer" dedi. Aşırı terlemeden kaynaklanan sıvı kaybına karşı bol sıvı, özellikle günde en az iki litre su tüketilmesini öneren Başak, terlemeyle tuz kaybının da olacağını, bu yüzden, tansiyon-kalp hastalarıyla yaşlılar dışındakilerin tuzu artırması gerektiğini söyledi.
  Başak, sıcak çarpması yaşayan kişilerinse ilk başta serin gölgelik bir yere uzatılması, üzerindekilerin çıkarılması gerektiğini söyleyen Dr. Başak, soğuk suyla ıslatılmış havlularla vücuduna kompres yapılmasını tavsiye etti. Başak, bu işlemlerin yavaş yavaş yapılması gerektiğini ve buz uygulamanın yanlış olduğunu söyledi.
  Ne olacak bu futbolcuların hali?
  Türkiye Futbol Federasyonu'ysa futbolda yüksek ısıya bağlı ani ölümlerin önüne geçilmesi amacıyla dün Adana'da 'deneysel bir maç' düzenledi. Federasyonu'nun Çukurova ve Ankara üniversiteleriyle yürüttüğü çalışma kapsamında 37 derece sıcağın altında, maç yapan üniversiteli futbolcuların üzerine çipler yerleştirilerek, vücut ısıları, terleme miktarları ve diğer sağlık verileri ölçüldü. Kan ve idrar örnekleri alındı. 'Dünyada bir ilk' diye nitelendirilen çalışmayı, FIFA veUEFA gözlemcileri de izledi.
  (aa, Radikal, dha)