Afrika sıcakları gidiyor gökgürültüsü geliyor

Afrika'dan gelip Avrupa'dan Ortadoğu'ya uzanan bölgeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgası bugün Türkiye'yi geride bırakıyor.

İSTANBUL - Afrika'dan gelip Avrupa'dan Ortadoğu'ya uzanan bölgeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgası bugün Türkiye'yi geride bırakıyor. Rekor sıcaklıklar, ardında boğulmalara bağlı çoğu çocuk en az 66 ölü, çok sayıda orman yangını bırakarak gidecek, ardından gölgürültülü sağanak gelecek.
Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinde sıcaklık bugünden itibaren altı-sekiz derece düşecek. Kuzey ve iç kısımlarda etkili sağanak yağışlara karşı tedbirli olunması istendi.
Bugün Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında, yarınsa Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında sağanak ve gökgürültülü sağanak bekleniyor.
Sıcaklıklar rekor kırdı
Meteoroloji yetkililerinin verdiği bilgiye göre tüm yurdu etkileyen son sıcak hava dalgasında İstanbul, İzmir, Edirne, Balıkesir, Aydın, Antalya ve Manisa başta Türkiye'nin batısında haziran ayı sıcaklık rekorları kırıldı.
Önceki gün hava sıcaklığı Antalya'da 45 derece, Aydın'da 44 derece, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Edirne'de 43, İstanbul'da 40 derece oldu.
Rekor sıcaklıklar, boğulmaya bağlı ölümleri de artırdı. 1-26 Haziran arasında aşırı sıcaktan kaçmak için deniz, havuz, göl ya da su birikintilerine giren 66 kişi boğularak can verdi. Listede ilk sırada 10 ölümle Antalya var. Ölenlerin 39'u 18 yaş altı, beşi yabancı turist.
Sıcak gençleri de etkiler
Sıcaklar, kalp krizi endişesini de artırdı. Sıcağa bağlı kalp sorunlarının 'gençlerde de' görülebileceğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ertan Demirtaş şöyle konuştu:
"Eskiden enfarktüs 40 yaş üstünde olurdu. Artık gençlerde de görülüyor. Ailesinde hipertansiyon, şeker, kalp-damar sorunu olması riski artırır. Sıcakta vücuttaki sıvı azalır. Bu kanın pıhtılaşmasına yol açar. Kalbe giden damarlarda darlık varsa pıhtılaşma enfarktüse yol açabilir. Sıcaklarda alkol alınmamalı. Sıcakta var olan sıvı azalıyor bir de üstüne alkol alındığında sıvı kaybı artıyor ve bu risk yaratıyor. Kişide tanısı konulmamış ritim bozukluğu olması ölüme davetiye çıkarır." (aa, Radikal)