Afrika'nın tozu üstümüze yağdı

Afrika'nın tozu üstümüze yağdı
Afrika'nın tozu üstümüze yağdı

Adana?da dün sabah uyananlar, tozla kaplanmış bir gözyüzüyle karşılaştı. Toz bulutu, etkili olduğu kentlerde trafikte görüş mesafesini de düşürdü. FOTOĞRAF: VOLKAN KASIK / AA

Rüzgarlarla Afrika'nın çölünden taşınan toz bulutu, Türkiye'nin üzerine çöktü. Adana, Şanlıurfa ve Hatay'da nefes almak zorlaşırken THY?uçağı toz ve fırtına nedeniyle Kayseri'ye iniş yapamadı

İSTANBUL - Güney ve güneydoğu illeri, Afrika’dan gelen toz bulutunun, yurdun batısı ve iç kesimler ise kuvvetli sağanağın etkisinde.
Afrika üzerindeki alçak basınç sisteminin etkisiyle ve kuzey rüzgârların vasıtasıyla çölden gelen toz bulutu, güneyde başta Şanlıurfa, Adana ve Hatay olmak üzere nefes aldırmıyor. Adanalılar, dün sabah uyanıp gökyüzündeki toz bulutu ve otomobillerin üzerindeki toz tabakasını görünce şaşkına döndü.  Görüş açısı zaman zaman 1.5 kilometreye kadar düştü. Trafikte araç sürücülerinin dikkatli olmasını isteyen yetkililer, bugün de etkisini sürdürecek toz bulutuyla birlikte hafif yağış beklendiğini duyurdu.
Şanlıurfa’da ise önceki gün Suriye yönünden esen rüzgârın etkisiyle  gökyüzünü toz bulutu kapladı. Gece etkisini kaybeden toz bulutu, dün yeniden kendisini gösterirken  şehirlerarası ulaşımda da görüş mesafesinin düşmesine neden oldu. Hatay’da ise Antakya ile bazı ilçelerinde Afrika üzerinden gelen toz bulutları etkili oldu. Görüş mesafesinin azalması nedeniyle trafiğin tehlikeye düştüğü, açık alanlarda kirlilik yaşandığı görüldü.
THY’nin İstanbul- Kayseri seferini yapan uçağı da toz bulutu ve fırtına nedeniyle Nevşehir’e indi. İstanbul’dan dün saat 08.50’de havalanan ve saat 10.10’da Erkilet Havaalanı’na inmesi planlanan THY uçağı, saatteki hızı zaman zaman 40 kilometreyi bulan şiddetli rüzgâr nedeniyle Nevşehir Havaalanı’na yönlendirildi. Şiddetli rüzgâr ve toz bulutu nedeniyle, Kayseri’den yapılması gereken İstanbul ve İzmir uçak seferleri de iptal edildi.   

Bu hafta da yağışlı
Türkiye bu hafta da yağışlı. Bugün Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, İç Ege, Batı ve Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu’da sağanak  bekleniyor. Doğu’nun yüksek kesimlerinde kar var.  Hafta ortasında yağışlar doğuya kayacak. İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Karadeniz’in büyük bölümü yağışlı, Ege kıyıları güneşli. Bir günlük molanın ardından yağışlar perşembe ve cuma günleri yeniden yurdun büyük kısmını etkileyecek. (dha, aa, Radikal)