Afrodit 'altın elma'yı burada kazandı

Balıkesir'deki, geleceğin Efes'i olarak görülen Antandros antik kentindeki kazılar büyük bir hızla ilerliyor. Kazı sorumlusu Gürcan Polat, Paris'in Afrodit'e altın elmayı verdiğine inanılan bölgede yer alan kentin üç bölümünde süren kazıyla ilgili şu bilgileri verdi:

BURSA - Balıkesir'deki, geleceğin Efes'i olarak görülen Antandros antik kentindeki kazılar büyük bir hızla ilerliyor. Kazı sorumlusu Gürcan Polat, Paris'in Afrodit'e altın elmayı verdiğine inanılan bölgede yer alan kentin üç bölümünde süren kazıyla ilgili şu bilgileri verdi:
"İlki, geç Roma dönemine ait villa. Mozaik ve duvar resimleriyle süslü villanın sekiz odası, tuvalet ve hamamı açığa çıkarılıyor. Çalışmalar, MS 5. yüzyılda refah düzeyinin düşmesi sonucu villanın bazı bölümlerinin kapatılıp yeni duvarlar örülerek, birkaç aile tarafından kullanıldığını gösterdi. 33 metre uzunluğundaki portiko mozaiğinin restorasyonu da tamamlanmak üzere. İkinci alan, nekropol (mezarlık). MÖ 7. yüzyıla ait mezarlar, yetişkinlerin yakılarak gömülürken, altı yaşından küçük çocukların yakılmadan gömüldüğü bilgisini doğruluyor."
Polat, üçüncü alanla ilgili olarak ise "Üçüncü alan MÖ 6. yüzyılın ilk yarısına ait kalın bir yangın tabakası. Bu tabaka, 100 yıl kadar Antandros'ta yaşadığı bilgisi yer alan Kimmerlerin Lidyalılarca kentten sürülmesiyle sonuçlanan savaşın izleri olabilir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7545457545450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.