'Af'ta en güç karar

Affın genişletilmesine yönelik 400'ün üstünde başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi, 'vicdan ile hukuk arasında' kaldı. Mahkeme affı hukuk gereği genişletse, katiller, çeteciler ve kaçakçılar da hapisten çıkacak.
Yüksek Mahkeme, affı genişletmeme yönünde karar oluşturmaya yönelse, bu kez hem 'hukukun çiğnendiği' eleştirilerini alacak ve hem de affı hak eden durumdaki bazı mahkûmların hakları çiğnenmiş olacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, Şartla Tahliye Yasası'nda 400'ü aşkın iptal başvurusunu görüşmeyi sürdürürken 'vicdan ile hukuk arasında' karar oluşturmaya zorlanıyor. Sona yaklaşan mahkeme üyeleri, 'Toplum vicdanını yaraladı, çetecileri, hortumcuları, sahtekârları, tecavüzcüleri, işkencecileri serbest bıraktı' sözleriyle eleştirilmekten çekiniyor. Mahkemenin, tersine daha ağır suçlular salıverilirken bir ay cezalık suç işleyenlerin bile kapsam dışı bırakması halinde ise 'adalet ve eşitliğe aykırı karar vermek'le suçlanmaktan endişe ediyor.
Çalışmasına dün de devam eden mahkemenin, toptan iptal ve genişletme yerine, kısmi iptallerle toplumda çok tepki çekmeyecek karar oluşturmaya gitmesinin sürpriz olmayacağı konuşuluyor.
Af bekleyenler
Yasayı hazırlayan ve Cumhurbaşkanı'nın vetosuna rağmen yeniden aynı içerikte çıkaranlara yöneltilen eleştiriler sonrası 'ihale' Anayasa Mahkemesi'ne bırakılmıştı. İşte, yerel mahkelerce açılan davalar kendilerini ilgilendirdiği için Anayasa Mahkemesi'nden af için yol gözleyen kimi suç grupları ve ünlüler:
Çeteciler: Milletvekilleri Mehmet Ağar ve Sedat Bucak dahil, öncelikle Susurluk Çetesi bağlantılı ünlüler. DGM'ce çeteden mahkûm edilen İbrahim Şahin-Korkut Eken ve arkadaşları. Alaattin Çakıcı başta çete reisleri ve adamları (TCK 313)
İşkenceciler: Manisa'da gençlere işkenceden yargılanan polis ve amirleri dahil, halen tutuksuz yargılanan ve hiçbiri meslekten çıkarılmamış işkence sanıkları (TCK 243)
Peşkeşçi bürokratlar: Eski Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen, eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli ve bürokratları dahil bankacı ve bürokratlar. Çokça eski yeni milletvekili ve büyükşehir belediye başkanı, Orhan Taşanlar dahil eski valiler. (TCK 240. madde. Görevi kötüye kullanma). Orduda aynı maddeye karşılık düşen suçlar.
Hayali ihracatçılar: Gülay Aslıtürk başta naylon faturacılar, sahteciler, bu yolla devlettten trilyonlarca lira haksız vergi iadesi alanlar. (TCK 339. madde ve devamı)
Dolandırıcılar: Necmettin Erbakan ve Şevket Kazan dahil 79 RP'linin de aralarında bulunduğu partililer. Hazine'yi zarara uğratanlar, kişi kurum ve banka dolandırıcıları, hortumcuların suçlarının bir kısmı (TCK 504 madde)
Irza geçenler: Bilumum tecavüzcüler (TCK 414-418)
Rüşvet ve zimmetçiler: Rüşvet alan bürokrat ve memurlar, rüşvet veren iş sahipleri, çalıştıkları kurumların paralarını zimmete geçiren bürokrat ve bankacılar, (TCK 212-219, TCK 202 maddeleri)
Haksız servetçiler: Servetin kaynağını açıklayamayanlar, sıradan bürokratken trilyonlarla oynayanlar (3628 sayılı yasa)
Kaçakçılar: Ayşegül Nadir dahil tarihi eser, silah, vergi kaçakçıları, uyuşturucu tacirleri, (TCK 403 ve benzerleri, Kültür-Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu)
Ülkücü katiller: Haluk Kırcı ve Mehmet Ali Ağca dahil, birden çok siyasi cinayet işleyenler; (Daha önce aftan yararlananlara yeni yasadan yararlanma yasağı getiren madde
ile, cezadan indirimin yalnızca 10 yıl ile sınırlanması, her suç için ayrı indirim olmayacağını öngören maddelere de iptal istemi var)
Hırsız müteahhitler: Tedbirsizlik ve dikkatsizlikle ölüme sebebiyet verenler (TCK 383)
Masumlar da var: Tehdit, yakmak izin ormandan odun toplayanlar, (TCK 191, Orman Kanunu), İnfazı yakıldığı için yasadan yararlandırılmayanlar
Topyekûn hortumcular: Murat Demirel, Cavit Çağlar, Dinç Bilgin, Ali Balkaner, Korkmaz Yiğit, Mustafa Süzer, Kamuran Çörtük, Enerji bürokratları, bazı müsteşarlar.
Çünkü; yasanın 23 Nisan 1999' dan önce işlenen suçları kapsayacağını belirleyen yürürlük maddesinin de iptali isteniyor. Bu madde iptal edilirse, banka hortumcularına da özgürlük kapısı aralanacak.
Çıkarılan yasadan yararlanan suçlular ise şunlardı:

  • Katiller, adam yaralayanlar
  • Hırsızlar, gaspçılar
  • Hortumcuların bir kısmı, görevi suiistimal ve emniyeti suiistimal edenler (230 ve 508 maddeler)
  • İşkencecilerin bir kısmı (TCK 245 maddesi)
  • Kaçırdıkları kişinin ırzına geçip öldürenler (TCK 439. madde).