@ismailsaymaz

Afyon savcısının çivili sandık isyanı: Hay sizin...

Afyon savcısının çivili sandık isyanı: Hay sizin...
Afyon savcısının çivili sandık isyanı: Hay sizin...
Afyon'da 25 erin hayatını kaybettiği patlamada, depodan son anda yaralı halde kurtulan er Hasan Boncuk ve Fethi Tuna'nın sıcağı sıcağına alınmış ilk ifadelerinin görüntülerine Radikal ulaştı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Afyon'daki mühimmat deposu patlamasından sağ kurtulan er Hasan Boncuk ve Fethi Tuna, mühimmatlar taşınırken bir sandığın açılıp el bombalarının saçıldığını, ipi koptuğu için bir sandığı son anda tuttuklarını kaydediyor. Ayrıca altı çürük ve kırık olan sandıkların “denetimde sorun çıkmasın” diye çivi çakılarak birbirlerine tutuşturulduklarını anlatıyor.
Patlamadan sonra yapılan keşif sırasında Askeri Savcı Erol Er tarafından, yaralı halde yattıkları araçta dinlenen Hasan Boncuk, namaza gitmek için ayrıldığı sırada patlama yaşandığını ifade ediyor. Boncuk, patlamadan önce mühimmat sandıklarının kaldırılıp indirilmesi sırasında birinin açıldığını, el bombalarının etrafa saçıldığını kaydediyor.
Er Fethi Tuna da astım hastası olduğu için dinlenmek üzere depodan ayrıldığı an patlama sesiyle savrulduğunu belirtiyor. Çalışma sırasında bir sandığın iplerinin koptuğunu, düşmek üzereyken son anda tuttuklarını vurgulayan Tuna, bir arada tutmak için sandıklara çivi çakıldığını kaydediyor. Bunun üzerine Çavuş Hasan Akıska söz alıp sandıklar kötü olduğu için açılma olduğunu, bunu kapatmak amacıyla kulp kısmını tutan tahtaya beşlik çivi çakılmış olabileceğini kaydediyor. Akıska sandıkların altlarının çürük, kırık ve dökük olduğu için denetimde sorun yaşanmasın diye çiviyle tutuşturulmuş olabileceğini anlatıyor. Savcı Erol Er’in, “Diğer depolarda yok da bunda neden var?” şeklindeki sorusu üzerine Akıska, “Yüksek olduğu için, eğer birbirlerinden ayrıldıysa...” diye yanıt veriyor. Savcı Er de “Hay sizin...” diyor.  ETİKETLER:

  patlama

  ,

  Keşif

  ,

  savcı