Afyon'da 3 subaya tahliye

Afyon'da 3 subaya tahliye
Afyon'da 3 subaya tahliye
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Afyonkarahisar’da geçen eylül ayında mühimmat deposunda yaşanan patlama sonucu 25 askerin şehit olduğu olayla ilgili olarak tutuklanan 3 subay hakkında Askeri Mahkeme ’nin “Askerlerin serbest ikametgâh sahibi olmaları ve delilerin toplanması” gerekçesiyle tahliye kararı verdiği ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten Askeri Savcılık’ın Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran’ın tahliye edilme kararına itiraz ettiği öğrenildi.
Afyonkarahisar’da bulunan Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda geçen eylül ayında meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili olarak Kıdemli Albay Veysel Özbay, Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran ve Üsteğmen Tarık Aydın tutuklu olarak yargılanmaya başlandı.

Sürpriz karar
Soruşturma devam ederken, tutuklu askerlere ilişkin tahliye sürprizi yaşandığı ortaya çıktı. Binbaşı Duran ve Üsteğmen Aydın’ın tahliye taleplerini değerlendiren Askeri Mahkeme’nin, tutuklu üç subayı “şüphelilerin serbest ikametgâh sahibi olmaları” ve “delillerin toplanmış olması” gerekçesiyle tahliye ettiği ortaya çıktı. Radikal’in ulaştığı bilgilere göre, şehit aileleri tutuklu askerlerin tahliye haberini alır almaz, Askeri savcılığa başvurarak, şüphelilerin yeniden tutuklanmasını istedi. Aileler Askeri Savcılık’a gönderdikleri dilekçelerinde “Şüphelilere isnat olunan suçun niteliği ve delillerin henüz toplanmamış olmasıyla, kanayan kamu vicdanı daha da zedelenecek” dedi.
Binbaşı için itiraz
Askeri savcılığın da şehit askerlerin ailelerinin başvuruları öncesinde Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran’ın tahliye kararına itiraz ettiği öğrenildi.