'Ağabeylik' hevesiymiş

İçişleri, 'ahlak zabıtası' konusunda Samsun Valiliği'nden bilgi istedi. Valivekili Mustafa İngeç, "Şu anki görünüm, zabıtaların şahsi tasarrufu olduğu yönünde" dedi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise mizansen
düzenlendiğini belirtirken, "Zabıta, ağabeylik duygusuyla davranmış olabilir" dedi.

ANKARA - Samsun sahil kesiminde teftiş yaptığı öne sürülen 'ahlak zabıtası' Ankara'yı karıştırdı. İçişleri Bakanlığı, dün Samsun Valiliği'ne yazı göndererek, AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu belirtilen 'ahlak' zabıtası konusunun incelenmesini istedi. Samsun Valivekili Mustafa İngeç, "Şu anki görünüm, zabıtaların şahsi tasarrufu olduğu yönünde" dedi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise mizansen düzenlendiğini savunurken, "Zabıta ağabeylik duygusuyla davranmış olabilir" dedi.
'Şikâyet olması gerek
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin, dokuz zabıta memurundan oluşturduğu motorize ekip ile sahil şeridindeki sevgilileri denetlediği yönündeki haberler, kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı. Dün İstanbul'a gelen Vali Mustafa Demir, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, sadece resimlere bakarak bir kişiye suçlu demenin mümkün olmadığını ancak valiliğin inceleme ve soruşturma başlatabilmesi için şikâyetçi olunması gerektiğini ve ortada şikâyet olmadığını anlattı. Demir, "Belediye Başkanı'nın böyle bir emir verdiğini zannetmiyorum. Doğruysa hoş olmayan bir şeydir.
Ama doğru değilse, haber olarak da güzel değil. Aklı başında bir insanın böyle bir talimat vermesi mümkün değil. Zabıtanın içinde görevini kötüye kullanan varsa, şikâyetçisi gelir, gerekli inceleme ve araştırma yapılır" dedi.
Ahlak zabıtası kurmakla ve sahildeki sevgilileri zabıta marifetiyle
'kendilerine çekidüzen vermeleri' konusunda uyarmakla suçlanan AKP'li başkan Yusuf Ziya Yılmaz ise sahil yolunda önce yazılı açıklama okudu, ardından soruları yanıtladı. Yılmaz, habere konu alanın daha önce batakhane görünümünde olduğunu, üç yıllık çalışmayla sosyal amaçlı mekânların bulunduğu bir komplekse dönüştüğünü belirterek şunları söyledi:
"Bölgenin vatandaşlarca rahatlıkla kullanılabilmesi için düzen sağlamaya yönelik bir yöntem geliştirdik. Araç girişini önlemek, alanı kullanan halkın acil ihtiyacını sağlamak ve peyzaj alanlarını korumak için gezici zabıta ekipleri kullandık. Bu ekiplerin kişi hak ve özgürlükleri ile aile hayatına müdahale etme yönünde hiçbir yetkisi olmadığı gibi, bu yönde bir talimat da verilmedi. Verilmesi de mümkün değil. Yapılan ilk araştırmada
olay, okuldan kaçarak sahilde vakit geçiren öğrencileri haber yapma isteğiyle, zabıtadan yardım istenmesinden kaynaklanmış. Bir mizansen. İncelemelerimiz sonucunda görevini ihmal etmiş kişi veya kişiler varsa, gereken tedbir alınacak ve idari işlemler yapılacak."
Samsun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamada gazetecilerin zabıtaları aldatarak asparagas haber yaptıklarını öne sürdü. Yetkililer, "Gazeteciler, 'Okuldan kaçan kız çocuklarının zabıtalar tarafından uyarılmasını haber yapacağız' dediler ve bizden izin istediler. Ama haber gazete ve televizyonlara çok farklı yansıtıldı" dedi.
'Bir ağabeylik olabilir'
Yılmaz sorular üzerine ise uygulamayı itiraf etti ancak kendi inisiyatifi dışında olduğunu söyledi. Yılmaz, "Zabıta böyle bir uygulama yapabilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Zabıtanın böyle bir görevi yok. Onlara asla verilmemiştir ama bir ağabeylik duygusuyla burada görüntü olarak nahoş olabilecek, kendi ölçeklerinde, kendi değerlendirmelerine göre birtakım uyarılarda bulunmayı, buradaki ağabeylik ve buraların sahibi, buraları korumak ve kollamak psikolojisiyle yapılmış bir davranış olabilir. Ama ona da hakları yok. Yapmışlarsa, gerekli cezayı uygulayacağız."
Sahil yolunda Samsun Emniyet Müdürlüğü ekipleri, minibüslerle devriyeye başlarken, CHP Samsun Milletvekili İlyas Sezai Önder ile
Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, TBMM Başkanlığı'na ayrı ayrı verdikleri önergelerle konuyu Meclis'e taşıdı. (dha, Radikal)