@ismailsaymaz

Ağam gidek de bu akşam

Her TV'nin bir 'doğusu' var. Televizyon izleyicisinin ekran başında toplandığı 'prime time' kuşağında öyküleri Doğu ve Güneydoğu'dan derlenmiş diziler izleniyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Her TV'nin bir 'doğusu' var. Televizyon izleyicisinin ekran başında toplandığı 'prime time' kuşağında öyküleri Doğu ve Güneydoğu'dan derlenmiş diziler izleniyor. Her başarılı 'Doğu dizisinin' arkasında ise Fatoş Özekşi ve Turhan Yapıştıran gibi 'şive danışmanları' yer alıyor. Özekşi, 'Yabancı Damat'ın, Yapıştıran da 'Aşka Sürgün'ün danışmanlığını yapıyor.
TV dizisi izleyicileri, Kanal D'de yayımlanan 'Yabancı Damat'ı soluksuz takip ediyor. Dizi, Bir Rum gencinin bir Türk kızına aşkını ve bu aşk uğruna Gaziantep'e gelişini anlatıyor. Erdal Özyağcılar, Zeki Alasya, Sumru Yavrucuk ve Özgür Çevik'in oynadığı dizinin çekimleri üç ay önce başlamış.
Lokanta işletiyor
Dizinin çekimleri Gaziantep'te yapıldığı için İstanbul'daki Gaziantep Kültür ve Dayanışma Derneği'nden yardım istenmiş. Dernek yetkilileri de Kozyatağı'nda, eşi Mehmet'le birlikte 'Ferit Kebap' adlı 'Gaziantep yöresel yemekleri' sunan lokantayı işleten Fatoş Özekşi'nin kapısını çalmış: "Şive ve mutfak danışmanlığı yapmamı istediler. Ben de TEM stüdyolarına giderek iç çekimlere katıldım."
Özekşi'ye göre, oyuncuların ilk günleri bir hayli sıkıntılı geçmiş. Sumru Yavrucuk kayıt cihazıyla geldiği günde altı saat süren çalışmalarda ilk başta umutsuzluğa kapılmış. Erdal Özyağcılar ise Gaziantep şivesini öğrenebilmek için bir hayli emek vermiş. Özekşi, şive çalışmalarını sürdürürken, dizide 'meraklı komşu' rolünde de yer almış.
Yabancı dil gibi şive
Özekşi, Gaziantep şivesinde Türkçe, Arapça, Farsça ve Latincenin iç içe geçtiğini ve bu şiveyi ancak Gazianteplilerin anlayabileceğini vurguluyor. Çünkü Gaziantep'te şişeye 'kanne', tencereye 'kazan', çıraya 'gandil', sürahiye 'maşrapa' deniyor. Konuşma 'Ağam' diye başlıyor, tanıdıklarına 'La yo'rum' ya da 'La neydiyn' diye sesleniyorlar.
Özekşi, "Şivemiz, bilmeyen için çok karmaşık ve anlaşılmaz. Bizim için ise 'goley'. Biz konuşurken kimse söylediklerimizi anlamıyor ama biz herkesi anlayabiliyoruz. Bu yüzden dizi oyuncuları şivemizi tam telaffuz edemiyor. Zaten edebilseler dizi, anlaşılmazdı" diye konuşuyor.
Tüm kent TV başında
Özekşi, oyuncuların şiveyi telaffuz etmede çok başarılı olduğunu söylüyor. Konuşmalar bazen Şanlıurfa şivesine kaysa da çekimler sırasında bu hata gideriliyormuş. Çekimlere gidemediği günlerde ise oyunculara 'telefon' kanalıyla yardımcı oluyormuş. Dizi 21. bölümünü geride bıraktı. Danışmanlık için ücret almadığı dizinin Gaziantep'i tanıttığını düşünüyor Özekşi: "Dizi yayımlandığı saatte tüm kent ekran başında toplanıyor. Bazen bizleri arayıp, bir sonraki bölümde hangi gelişmelerin olacağı soruyorlar. Kimi müşterilerimiz ise siparişlerini şivemizle yapmaya çalışıyor" diyor.
'Aşka Sürgün'de Kürtçe de var
Mardinli Turhan Yapıştıran sekizinci bölümü gösterilen, Mahsun Kırmızıgül ve Beren Saat'in başrolünü paylaştığı, atv'deki 'Aşka Sürgün' dizisinin şive danışmanlığını yapıyor. Beyoğlu'ndaki Mezopotamya Kültür Merkezi'nde (MKM), 'aranjör/yönetmen' olarak çalışan Yapıştıran, dizinin müziklerini yapan Kemal Sahir Gürel'in bu önerisini ücretsiz kabul etmiş.
Yapıştıran'a göre, öyküsü Mardin'de geçen dizi, 'bölgesel dokuya' uygun: "Mardin'in Kürtçesi de Türkçesi de farklıdır.
Arapçanın etkisi nedeniyle 'boğazdan' konuşulur. Dizi Mardin Midyat'ta geçtiği için biz de ağırlıklı olarak Midyat, Nusaybin ve Kızıltepe aksanlarını kullandık."
Yapıştıran, yörede 'H', 'A' ve 'E' harflerinin daha 'basık' telaffuz edildiğini belirtiyor. Yaş gruplarına göre de konuşulan şive değişiyormuş. Yaşlılar, Arapçaya, gençler ise okul ve televizyonun etkisiyle Türkçeye yakın bir şiveyle konuşuyormuş:
"Yine de kimi telaffuzlarda zorlanıldı. Örneğin, 'şapkalı E' Türkçede bulunmadığı için 'Abe' hitabında zorluk çektik. Oysa bu hitap bölgede çok fazla kullanılıyor. Bir de kısaltmalar sıkıntılı oldu. Ahmet'e 'Ahmo', Hamit'e 'Hamo' deniyor. Hangisinde ne kullanılacağı kestirilemiyor."
Dublajcılar da zorlanmış
Dizide Kürtçe kullanıldığı için oyuncular Kürtçe de öğrenmiş. En azından tüm oyuncular Kürtçe, 'Nasılsın' anlamına gelen 'Tu çawayi' cümlesini telaffuz edebiliyormuş: Yapıştıran, "Oyuncular ve dublajcılar zorluk çektiler. Ancak şiveyi öğrendikten sonra 'Güzel bir dilmiş' dediler." diye konuşuyor. Yapıştıran, İstanbul'daki çekimlerine katıldığı ve dublaj sırasında yardımcı olduğu dizinin başarılı olduğunu düşünüyor. Yapıştıran'a göre, senaryolar yörede başlayıp İstanbul'da son bulduğu için 'ruh ve doku' uyumunda sorun yaşanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7446497446490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.