Ağar: Beni ayrı yargılayın

Ağar: Beni ayrı yargılayın
Ağar: Beni ayrı yargılayın
Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın'ın öldürülmesiyle ilgili davanın sanığı Mehmet Ağar, eski yol arkadaşlarıyla birlikte yargılanmak istemedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili davanın bir numaralı sanığı Mehmet Ağar’ın, eski yol arkadaşları İbrahim Şahin ve Korkut Eken’in de aralarında bulunduğu diğer sanıklarla birlikte yargılanmak istemediği ortaya çıktı. Davanın görüleceği Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Ağar “Beni ayrı yargılayın” dedi. Mahkeme, hazırladığı tensip zaptında Ağar’ın talebini reddedip davanın 27 Kasım’da görülmesine karar verdi. 30 Eylül 1993’te özel harekâtçı polislerce kaçırılan ve cesedi 3 Ekim’de bulunan Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili dava için hazırlanan tensip zaptında, tutuklu sanıklar Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu’nun kaldıkları Sincan 1 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na yazı yazılarak iki sanığın duruşma günü hazır edilmeleri de istendi.

‘Gelmezlerse zorla getirin’

Mahkeme tensip zaptında tutuksuz sanıklara duruşmalara gelmemeleri halinde zorla getirilmesi uyarısını içeren ‘meşruhatlı’ davetiye gönderdi. Abdülmacit Baskın’ın eşi Raife Baskın’ın da tanık sıfatıyla polis zoruyla getirilerek şikâyet ve delillerini sunması için İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılmasına hükmetti.
Mahkeme ayrıca gizli tanık ‘Ayışığı’nın ifadesini diğer tanıklar, milletvekilleri Esat Canan, Şerif Bedirhanoğlu ve Behçet Uzunay, Abdullah Oktay’ın ifadesinden sonra alınmasına karar verdi.

Müebbet hapis isteniyor

İddianamede, sanıklar hakkında ‘Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek, adam öldürmeye iştirak etmek’ suçlarından müebbet hapis cezası talep ediliyor. İddianamede, Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken’in suç işlemek amacıyla ‘silahlı teşekkül oluşturdukları ve bu silahlı teşekkülün yöneticiliğini’ yaptıkları iddia ediliyor. Şüpheli eski Özel Harekâtçı polisler Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy’un ise ‘suç örgütüne üye’ oldukları ileri sürülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/1154088115408810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bizim basın insanların mal varlığını kutsal sayıyor - demlicay2011

  o yüzden çıkın küp isviçre kelimelerine alerjisi var. bence asıl önemli olanlar bunlardır. ama gel görki bunlar mahkemenin işi diyor basın. türkiye böyle batıyor farkında değil. laf başka mani başkadır bunu er geç anlayacaksınız siz de alman muhtacısınız matmaa malzemeleriniz nerden geliyor siz daha iyi bilirsiniz. ağarla ne ilgisi var bu yorumun. çünki o karanlık dönemde çok kişi zengin oldu bunu bir defa bile yazmadınız.

  Sebep belli: - user1129928

  Elbetteki en az cezayla yırtma peşinde. Sen ayrı yargılansan, aklansan, otel gibi cezaevlerinde yatsan da 17500 insan ve her birinin şahsında önce ailesinin sonra halkının ahı senin üzerinde olacak ve bu senin en büyük cezan olacak, sonsuzluğa kadar...

  Neden - vancetti

  Neden sadece Ağar?, Çiller neden yargılanmıyor. Kurşun atanda, yiyende kahramandır diyen oydu. Devletçe faili meçhul, halkımızca malum cinayetler onun zamanın da işlenmedi mi?. Yoksa korkuyormusunuz?. Zira konuşursam yer yerinden oynar demişti. Ağar haklı, yargılanacaksa Çiller ile birlikte yargılanmalı. İnsanımız gerçek katillerin deşifre edilmesini bekliyor.

  bizi ayrı atayın - adad

  şubat ataması istiyoruz. caniklinin ağzı bal yesin, avcınınki urfa isot...

  Olmadı - anaximenes

  Ağar.. Siz ki 'vatan için kurşun atan da yiyen de şereflidir' jenerasyonundan geliyorsunuz. "Biz bin operasyon yaptık" şişinmelerin unutulmadı. Katliamlarınla gurur duydun. 'Dava' arkadaşlarını terketme.. Bu 'gurur'u onlardan esirgeme..

  Neden? - brandywine06

  Bir açıklaması var mı? Suç ortak, neden ayrı yargılanacakmış? Herhalde ayrı olursa kendimi aradan kurtarırım ama birlikte olunca onlara ceza bana beraat veremezler diye düşünmüş.

  Niye? - szna

  Neden ayrı yargılanmak istiyorsun Ağar? Sana özel birşey bulurlar yine merak etme, tatilini yapar gelirsin.