Ağar: Biz hizmetimizi yaptık tamamdır

Ağar: Biz hizmetimizi yaptık tamamdırYURDAGÜL ŞİMŞEK

ANKARA - Susurluk davası kapsamında şubatta yargıç önüne çıkmaya hazırlanan ve Ergenekon’un 10. dalga operasyonunda adı bir süre gö-zaltına alınacaklarla birlikte anılan eski içişleri bakanlarından Mehmet Ağar, kendisiyle ilgili iddialara, “Hayatı boyunca yasaları korumuş bir adam yasadışı hiçbir iş yapmaz” dedi.
Ergenekon’un Susurluk bağlantıları sorgulanırken İbrahim Şahin’i Özel Harekât Daire Başkanvekilliği’ne göreve getiren dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın da soruşturmaya dahil edilip edilmeyeceği tartışılmaya başlanmıştı. Radikal’in sorularını yanıtlayan Ağar, Şahin ile birlikte isminin gündeme gelmesi konusunda şunları söyledi:
“Çok uğraştılar da, kahpe felek olmuyor bir türlü... Çünkü Mehmet Ağar ne yaptığını bilir her zaman. Oluyor mu, oldu mu bir şey? Bir insan en iyi kendisinin ne yaptığını bilmez mi, benden daha iyi bilen var mı, olabilir mi? Sizin yazdıklarınızla bizim yaptığımız işler arasında hiçbir benzerlik yok. Öyle dedikodu yapan çok vardı, heveskâr olan da çok var. Ama bunların hepsinin bilmesi lazım gelen bir şey var ki, hayatı boyunca yasaları korumuş bir adam yasadışı hiçbir iş yapmamıştır. ”
Ağar, Ergenekon ile ilgili bir değerlendirmesi olup olmayacağına ilişkin soru üzerine “Hayır hiçbir değerlendirme yapmam. Ben 2007 yılı 23 Temmuz itibarıyla sade vatandaş oldum, hiçbir konuda bir şey konuşmamaya karar verdim ve o kararımda duruyorum” yanıtını verdi.
Ağar, Ergenekon kapsamında devletin çok önemli yerlerinde görev yapan kişilerin tutuklanıp gözaltına alındığının anımsatılması üzerine, “23 Temmuz günü defteri kapattım” dedi. Ağar, “Ne zaman açacaksınız defteri” sorusuna da, “Açmayacağım, gerek yok, biz hizmetimizi yaptık, tamamdır” karşılığını verdi. Ağar, “Mahkemede konuşurum diyorsunuz ama” denilmesi üzerine de, “Meclis komisyonunda da söyledim, orada da söyledim, yeni bir şey söylecek halimiz yok ki...” dedi.

‘Geçmiş olsuna gittim’
Ağar’ın “Sizinle Şahin arasında sizce neden bağlantı kurulmaya çalışılıyor?” sorusuna yanıtı “Yanımızda çalıştı diye, dönem bitti, her şey bitti.”
Ağar, “Şahin ile o dönemden sonra hiç görüştünüz mü?” sorusu üzerine de, “Trafik kazası geçirdiğinde geçmiş olsuna gitmiştim, hepsi o..” dedi. Ağar, bunun dışında görüşmediğini söyledi.
Ağar, Şahin’in, terörle mücadele çerçevesinde yeni kurulacak müsteşarlığın kendisine önerildiğine ilişkin ifadelerinin anımsatılması üzerine “Hiçbir konuda bir şey söylemem, ben bu işlerin dışındayım, ben yokum” diye konuştu.