Ağar davasında sürpriz müdahil, şok ifade

Ağar davasında sürpriz müdahil, şok ifade
Ağar davasında sürpriz müdahil, şok ifade

DTP?li Pervin Buldan, Ağar?ın Emniyet Müdürlüğü döneminde öldürülen eşi Savaş Buldan için mahkemeye müdahillik talebinde bulundu. fotoğraf: iLKiN ESKiPEHLiVAN / aa

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ‘Suç işlemek için örgüt kurmak’ suçundan yargılanan Mehmet Ağar’ın davasında DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, davaya müdahil olmak için başvurdu. Susurluğu sanığı Yaşar Öz’ün de “Ağar’ın talimatıyla bana yeşil ve lacivert pasaportlar, silah taşıma ruhsatı ve emniyete ait plakalar verildi. Yakalandığımda Ağar’ın emriyle bırakıldım” diyen ifadesi dava dosyasına girdi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada DTP Milletvekili Pervin Buldan  mahkemeye, davaya müdahil olmak için dilekçe vererek “Davaya müdahil olduğumda elimde bulunan bilgi ve belgeleri mahkemeye sunacağım” dedi. Buldan mahkemeye sunduğu dilekçesinde de Ağar’ın Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde eşi Savaş Buldan ve arkadaşları Hacı Karay ile Adnan Yıldırım’ın öldürüldüğünü öne sürdü.
Mahkeme Buldan’ın mahkemeye sunacağı bilgi ve belgeler doğrultusunda davaya müdahil olarak katılıp katılmayacağını bir sonraki celse karar altına alınacağını hükümetti.
Mahkeme Başkanı Hasan Şatır,  Ağar’ın ilk duruşmada ‘insan simsarı’ diye suçladığı Susurluk davası hükümlüsü Yaşar Öz’ün Tekirdağ  F Tipi Cezaevi’nde alınan ifadesinin geldiğini de açıkladı.  Yaşar Öz ifadesinde, 1993’te Tarık Ümit’in aracılığıyla tanıştığını söylediği Mehmet Ağar’ın talimatıyla kendisine yeşil ve lacivert pasaportlar ile silah taşıma ruhsatı verildiğini öne sürdü:
“1993 yılında Tarık Ümit’le birlikte Ankara Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı ziyaret ettik. Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin’di. Çıkarken Tarık Ümit’in elinde çanta vardı. Çantada çoğu Uzi marka olmak üzere çok sayıda silah gördüm. Bu silahlarla ne yapılacağını sorduğumda Ümit, 25-30 kişilik bir liste gösterdi; bunların PKK finansörü olduklarını, öldürülmeleri gerektiğini söyledi. Karşı çıktım.”