Ağar, Eken ve Şahin için müebbet hapis istendi

Ağar, Eken ve Şahin için müebbet hapis istendi
Ağar, Eken ve Şahin için müebbet hapis istendi
1993'te öldürülen Mecit Baskın'la ilgili iddianamede şüpheliler Mehmet Ağar, Korkut Eken ve İbrahim Şahin için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

1990'lı yıllarda işlenen 16 faili meçhul cinayetle ilgili 2011'in şubat ayında başlatılan soruşturmada flaş bir gelişme yaşandı.

Türkiye gazetesinden Arzu Yıldız’ın haberine göre soruşturmada, Ankara Gölbaşı'nda cesedi bulunan Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın'ın dosyası yürürlüğe konuldu.

Soruşturmayı yürüten TMK.10. Maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin hazırladığı iddianameye ise ilk defa gazetemiz ulaştı. Savcı Bilgili, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, emekli Yarbay Korkut Eken ile Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin'i, “ suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde taammüden adam öldürme” ile suçlayarak, “ağırlaştırılmış müebbet”le cezalandırılmalarını talep etti.

İddianamede, sanık olarak ayrıca eski özel harekat polisleri Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan yer aldı. 3 Haziran 2011'de ifade veren eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın, Baskın cinayetini şöyle anlatmıştı:

“O zaman Özel Harekat Daire Başkanı olarak İbrahim Şahin görev yapıyordu. Mecit Baskın, Altındağ Nüfus Müdürüydü. Bize söylenen bu kişinin emniyete intikalini sağlamaktı. Bilgisine başvurulacağı söylendi. Biz istihbaratımızı yaptık. Oğuz Yorulmaz, Ercan Ersoy ve ben, bir haftalık çalışma sonucunda Altındağ Nüfus Müdürlüğü'ne gidip kendisini emniyete davet ettik. Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Seyfettin Lap ve Ahmet Sakarya'nın olduğu araçta Mecit Baskın emniyete götürüldü.

Akça'nın içinde bulunduğu araçta diğerleri daire başkanlığına gitti. Biz de bir müddet sonra daire başkanlığına gittik ama orada yoktular. Bunun üzerine İbrahim Şahin, bize 'Burada ne işiniz var. Gidin onlarla buluşun' dedi. Onların piecers denilen mesaj aleti vardı. Gölbaşı'nda olduklarını anladık. Yanlarına gittiğimizde Mecit Baskın'ın ölmüş olduğunu gördük. Kimin öldürdüğünü bilmiyorum. Orada Ayhan Akça ile kavga ettik. 'Bu ne biçim görev, ne biçim iştir?' diye tepki gösterdim. 'Bu işi daire başkanı biliyor, sen karışma' cevabını verdi. Bunun üzerine birbirimize yumrukla girdik. Ardından bölgeden uzaklaştık. Ceset orada kaldı. Olay yerinde Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan, Ahmet Sakarya vardı. Biz Oğuz Yorulmaz ve Ercan Ersoy ile birlikte aynı araçla sonradan gitmiştik. O günden sonra onlarla emniyetteki ilişkilerimiz bozuldu.”


  http://www.radikal.com.tr/115152411515247

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kürt kasapları!!! - barışa hasret

  gazeteler öldürülen insanların kültürüne ve kendine sahip çıkan ve çoğunun suçu ya kürtçe şarkı dinlemek yada bir mitinge gitmek olduğunu yazmıyor..bu can yakıcı ve kotuplaştırıcı ayrıştırıcı ve acımasızca davranmak o insanları bizleri bir kere daha öldürüyor...başlık faili meçhul deniliyor..!! kürdistan her suçun her adaletsizliğin yegane sorumlusu tc devleti olmuştur...bütün cinaytelrin faili belli..

  Adaletiniz nerede? - testereci

  Sürekli olarak sadece 28 Şubat mağduriyeti (bu aptalca bir hareketti eyvallah!) üzerinden siyaset yapan AKP herkesin bildiği cinayetleri işleyen devlet mekanizmasının baş aktörlerini görmezden gelerek suça ortak olmuyor mu?

  bu görevliler insan öldürme yetkisini kimlerden alıyordu. - okkes cavus

  altındağ nüfus müdürünü öldüren polisler kimlerden emir aldılar ki bu cinayeti işlediler. ülkemizde binlerce faili meçhul denilen cinayetler işlendi. bunların failleri bir türlü ortaya çıkarılmadı. böyle bir ülkede kim kendini emniyette hissedebilir. o cinayetleri işleyenler şimdi kimisi emekli kimisi belki çalışıyor, makam ve rütbe sahibidir hala emir veren konumda ise. vah bu ülkenin haline birileri kısa süreli bir ceza evi olayı yaşadı. o caza evi değil istirahat yeri gibi bir konumda, süper lüks en pahalı arabalarla bu adamı ziyarete gelen kimlerdi. gelenlerin bu kişiyle ne hukukları vardı bunların hepsi dört dörtlük incelenmeli o zaman her şey ortaya çıkabilir diye düşünüyoruz.......

  ŞU İŞE BAKIN: DIŞARDA OLMASI GEREKEN İÇERDE,İÇERDE OLMASI GEREKEN DIŞARDA. - m.rozbilen

  Ayhan Çarkın gerçekleri söylediği için mi içerde? Tutuklanmaktan ve içerde yatmaktan korkup kaçmaya çalışsaydı kendiliğinden gelerek olan biteni anlatmazdı.Esas baba failler dışarda.Piyonlar da içerde.Düşünebiliyor musunuz,devlet gücünü arkasına alıp önemli mevkilere gelerek piyonlarına "hadi aslanım göreyim seni" sözü karşısında ne yapılmaz? Dikkat ederseniz piyonların çoğu yeterli eğitim ve kültürden yoksun.Hele bir de milliyetçilik duygularının kabardığını düşünün.Kim tutar onu? İşte yukardan aşağı çark böyle işledi yıllarca.Kendilerini devletin en kutsal görevlileri gibi görüp dokunulamaz oldular.Sorumluluktan,cezadan,dokunulabilirlikten muaf tutuldular.Çarkın'ı bırakın ki daha da ayrıntıları anlatsın.Gerçeğe ulaşmanıza yardımcı olsun.Mehmet Ağar'ın konuşmasını ve sırlarıyla bu dünyada göçüp gitmemesini istiyorum.Allah için son kez konuş ne olur? Merak etme öbür tarafta milliyetçiliği,kutsal devleti değil,amel'ini soracaklar.

  Geç kalındı bile. - adede

  kaç gündür M.Ağar,Korkut Eken,Yeşil ler Bozo lar ve Çatlı lar gibi dönemin canileryle ilgili Gazete haberleri okuyoruz.Herkes topu birbirine atıyor.K.Eken Yeşil yaşıyor çıksın konuşsun diyor.Onun bildiklerinin kat be katını,senin demin saydığım çete grubun daha iyi biliyor.çıkıp konuşsanıza.Silahlı kuvvetlerinin en üst rütbeli komutanlarını içeri atan,sorgu ve suale tabi tutan,yürekli Savcılar neredesiniz?Keza o dönemic B.Bakanı Tasu Çiller,C.Başkanı S.Demirel inde ifadesi alaınmalı ve soruşturulmalı.Yoksa faili meçhuller ebedi meçhul kalır.onların ellerine üstlerine ve başlarına sürülen masum insanların kanı asla silinmeyecektir.Tekrar diyorum,haydi yürekli ve demokrat savcılar bu karanlık dönemi lütfen aydınlatın.halk size minettar olacak.Tarihteki şerefli yerlerinizi almiş olacaksınız.

  Bir kereden çok şey oluyormuş - 1adam

  Devlet önce kendine karşı savaşan grupları enterne etmek için, normal yolun yani yakalama-yargılama yolunun yerine, bir kez bile olsa, öldürmeyi (mahkeme kararı olmadan idam) koyar ve bunun için kendi memurlarına talimat verirse, daha sonra bu memurların yasaların dışında hareket etme ve öldürme alışkanlığının nerede duracağını da kontrol edemez. Alın işte devletin nüfus müdürünü devletin hukuk tanımaz infaz teşkilatı öldürmüş, açığa çıkan-çıkmayan daha neler var kim bilir.

  Can güvenliği - berlin1355

  Böyle adamların ellerini kollarını sallayarak dolaştığı devlet ve toplumun bir kesimi tarafından taltif edildiği bir ülkede canımızı korumak için ne yapsak yeridir. Öyle demokratik burjuva hukuk devleti hayalleri görmesin kimse. Akp bu adamların hamisi artık.