Ağar'a 'katil' diyen avukat için suç duyurusu

Ağar'a 'katil' diyen avukat için suç duyurusu
Ağar'a 'katil' diyen avukat için suç duyurusu
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, baktığı bir dava sırasında Susurluk Davası kapsamında çete yöneticisi suçundan mahkûm olan Mehmet Ağar için ‘katil’ ifadesini kullanan avukat hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.
Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan Sultan Işıklı, 16 Mayıs 2013 tarihinde ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla hakkında açılan dava nedeniyle İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Işıklı’nın avukatları müvekkillerinin tahliye edilmesini talep etti.

Hâkimden avukata uyarı geldi
Işıklı’nın avukatlarından Evrim Deniz Karatana da söz aldığında müvekkilinin tahliyesini talep ettikten sonra “Polis şiddeti ülkemizde açıktır, şiddete direnmek meşrudur. Bu ülkede Mehmet Ağar denen katil serbestçe dolaşıyor. Yüzlerce insanı katletmiştir. Bir senede tahliye olmuştur. Müvekkilim de en az onun kadar tahliye hak etmektedir” dedi.
Avukat Karatana, Ağar için ‘katil’ ifadesini kullanınca mahkeme başkanı araya girerek ‘savunma sınırında kalması’ konusunda Avukat Karatana’yı uyardı. Ancak Karatana bu uyarıya “Benim her söylediğimin tutanağa yazılmasını istiyorum” diyerek ısrarını sürdürdü. Yapılan duruşmada mahkeme sanık Işıklı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ara kararlarında Avukat Karatana hakkında, Ağar için ‘katil’ ifadesini kullandığından suç duyurusu yapmaya kararı verdi.
Kararda “Yargılama konusu olaylarla ilgili olmayan Mehmet Ağar isimli kişiyle ilgili olarak ‘Mehmet Ağar denen katil serbestçe dolaşıyor, demek suretiyle, Mehmet Ağar isimli kişiye aleni ortamda hakarette bulunması sebebiyle yasal gereğinin takdir ve ifası ile bilahare neticesinin mahkememize bildirilmesi için yazı yazılmasına karar verildi” denildi. Mahkeme ayrıca hem Avukat Karatana’nın bağlı bulunduğu Ankara Barosu’na ve hem de Ağar’ın bilgi sahibi olması için duruşma tutunağının gönderilmesine karar verdi.

‘Bin operasyon yaptım’demişti
Susurluk Davası kapsamında çete yöneticisi olmak suçundan 5 yıl ceza alan, 2 yıl cezaevinde yatması gereken Mehmet Ağar 3. Yargı Paketi kapsamındaki düzenlemeler nedeniyle nisan ayında tahliye edilmişti. 1 yıl 4 ay gün cezaevinde kalan Ağar, tahliye olduktan sonra “Başlangıçta girerken, bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet ‘gel’ dedi geldik, ‘git’ dedi gittik” açıklaması yapmıştı. Ağar daha önce yaptığı bir açıklamada ise “Devlet adına bin operasyon yaptım” demişti.