Ağar'a 'katil' diyen avukat için suç duyurusu

Ağar'a 'katil' diyen avukat için suç duyurusu
Ağar'a 'katil' diyen avukat için suç duyurusu
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, baktığı bir dava sırasında Susurluk Davası kapsamında çete yöneticisi suçundan mahkûm olan Mehmet Ağar için ‘katil’ ifadesini kullanan avukat hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.
Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan Sultan Işıklı, 16 Mayıs 2013 tarihinde ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla hakkında açılan dava nedeniyle İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Işıklı’nın avukatları müvekkillerinin tahliye edilmesini talep etti.

Hâkimden avukata uyarı geldi
Işıklı’nın avukatlarından Evrim Deniz Karatana da söz aldığında müvekkilinin tahliyesini talep ettikten sonra “Polis şiddeti ülkemizde açıktır, şiddete direnmek meşrudur. Bu ülkede Mehmet Ağar denen katil serbestçe dolaşıyor. Yüzlerce insanı katletmiştir. Bir senede tahliye olmuştur. Müvekkilim de en az onun kadar tahliye hak etmektedir” dedi.
Avukat Karatana, Ağar için ‘katil’ ifadesini kullanınca mahkeme başkanı araya girerek ‘savunma sınırında kalması’ konusunda Avukat Karatana’yı uyardı. Ancak Karatana bu uyarıya “Benim her söylediğimin tutanağa yazılmasını istiyorum” diyerek ısrarını sürdürdü. Yapılan duruşmada mahkeme sanık Işıklı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ara kararlarında Avukat Karatana hakkında, Ağar için ‘katil’ ifadesini kullandığından suç duyurusu yapmaya kararı verdi.
Kararda “Yargılama konusu olaylarla ilgili olmayan Mehmet Ağar isimli kişiyle ilgili olarak ‘Mehmet Ağar denen katil serbestçe dolaşıyor, demek suretiyle, Mehmet Ağar isimli kişiye aleni ortamda hakarette bulunması sebebiyle yasal gereğinin takdir ve ifası ile bilahare neticesinin mahkememize bildirilmesi için yazı yazılmasına karar verildi” denildi. Mahkeme ayrıca hem Avukat Karatana’nın bağlı bulunduğu Ankara Barosu’na ve hem de Ağar’ın bilgi sahibi olması için duruşma tutunağının gönderilmesine karar verdi.

‘Bin operasyon yaptım’demişti
Susurluk Davası kapsamında çete yöneticisi olmak suçundan 5 yıl ceza alan, 2 yıl cezaevinde yatması gereken Mehmet Ağar 3. Yargı Paketi kapsamındaki düzenlemeler nedeniyle nisan ayında tahliye edilmişti. 1 yıl 4 ay gün cezaevinde kalan Ağar, tahliye olduktan sonra “Başlangıçta girerken, bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet ‘gel’ dedi geldik, ‘git’ dedi gittik” açıklaması yapmıştı. Ağar daha önce yaptığı bir açıklamada ise “Devlet adına bin operasyon yaptım” demişti.


  http://www.radikal.com.tr/113410311341039

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  avukat - şev_baş

  istanbul barosuna kayıtlı böyle bir avukat yok ki

  DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR.. - Düzgün Baba

  Kendisi söylemişti :" Bin operasyon yaptık ". "Katil" yerine "operatör" denmesini bekliyormuş herhalde.

  Asil gercegi görmek istemiyenlerde - siradanbirisi

  Bilmoyrmuyuz Agarin tehlikeli birisi oldugunu ve milliyetci cetelere sahte pasaport verdigini? Onun gibileri nedense aklaniyor ama AKP karsitlari potansiyel terörist muamelesi görüyor. Zanki amac hanefici muhafazakarlarla kürtcüleri baristirmak degilmi? Bunun disinda sagci katilleride tipki PKK´cilari gibi akliyorlar. Fakat islamci-türkcü-kürtcü sentezine uymayan herkes (bagimsiz gazeteciler, aleviler, hiristiyanlar, solcular vs.) baski altinda degilmi? Mehmet Agar önceleri derin devletin simdi ise AKP´nin adami ve PKK kabullenmis durumda.

  ÇETE YÖNETİCİSİ OLAN BİRİNİN İŞLENMİŞ İNFAZLARDAN HABERDAR OLMADIĞI DÜŞÜNÜLEBİLİR Mİ? - m.rozbilen

  Merak ediyorum bu avukata ceza verilecek mi? Devlet adına bin operasyon yaptığını açıklayan birinin yasal ve yasal olmayan infazlara karışmamış ya da emir vermemiş olması mümkün mü? Eğer avukat ceza alırsa Abdullah Öcalan'ın, kendisine katil,bebek katili v.s. sıfatlarla her vesile ile aşağılayanlara dava açma hakkı doğmaz mı? Zira bu güne kadar Öcalan'ın bizatihi kimseyi öldürdüğü iddia edilmemiştir.Ama örgüt yöneticisi ve emir verme durumunda olması işlenmiş olaylardan sorumlu tutulmuştur.Sayın Ağar'a da kimse sen eline tabanca alıp adam öldürdün demiyor.Mahkemenin onanmış kararına göre çete yöneticisi olduğu ispatlanan birinin yaptığı operasyonlarda yüzlerce insanın öldüğü bir vaka.O zaman katil sıfatı yakıştırması doğru olup olmadığı iddiasını halkın takdirine sunuyorum.

  Memnun - ekremc123

  Katil denmekten Agar in rahatsiz olmaktan ote gurur duydugunu dusunuyorum

  Pike... - testereci

  Kirli, karanlık, ceberrut devletin; "sadık" memuru temiz, masum olabilir mi??

  gözlüklerin arkasına sığınmak - A.D

  ağara dikkat edin hep gözlüklerin arkasından bakar.acaba normal bakmaya cesaret mi edemiyor?ağar için ne söylense azdır.devlet için bin operasyon yaptım diyor ama devlete baktığımızda bir nazi devleti,bir gestapo devleti,bir polis devleti ve faiili meçhul çinayetler ve işkençeler devleti.hukuktan ve insan haklarından ne kadar uzak ve göstermelik bir modernite ye sahip bir devlet olduğu cırılçıplak ortada.işte ağarda devletide aynı kanı taşıyor.