Ağar'ın umudu Muğla Hâkimliği

Ağar'ın umudu Muğla Hâkimliği
Ağar'ın umudu Muğla Hâkimliği
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Anayasa Mahkemesi, hakkında yeni dava açıldığı için denetimli serbestlik hakkını kaybeden Mehmet Ağar’ın tekrar cezaevine dönmesine engelleyen mahkemenin yaptığı iptal başvurusunu “Yetkili mahkeme değilsin” diyerek reddetti. Yüksek Mahkeme, “Ağar cezaevine dönmeli” diyen Muğla İnfaz Hakimliği’nin iptal davası açması gerektiğine hükmetti. Eğer İnfaz Hâkimliği iptal başvurusunda bulunmazsa, Ağar cezaevine dönecek. İptal başvurusunda bulunursa yine AYM’nin vereceği karar beklenilecek.
Ağar, Susurluk davası kapsamında çete yöneticisi olmak suçundan 5 yıl ceza almış ancak, 3’üncü Yargı Paketi kapsamındaki düzenlemeler nedeniyle geçen nisan ayında tahliye edilmişti. İnfaz hükümlerine göre Ağar’ın yaklaşık 2 yıl cezaevinde kalması gerekiyordu.

1 Numaralı şüpheli
Bu süreç devam ederken, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili iddianameyi kabul etti. İddianamenin bir numaralı şüphelisi ise dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar oldu. Ağar, bu soruşturmada ‘şüpheli’ olması nedeniyle yararlanmakta olduğu denetimli serbestlik hakkını kaybetti. Bu nedenle Muğla İnfaz Hakimliği, Mehmet Ağar’ın denetimli serbestlik hakkından yararlanması kararını kaldırdı.
Ağar’ın cezaevine dönmesi beklenilirken, avukatları infazın durdurulması için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu. Bu mahkeme de, infazın durdurulmasına karar verdikten sonra, ‘denetimli serbestlik hakkından yararlanan kişilerin haklarında yeni bir dava açılması halinde, denetimli serbestlik hakkını yitirmesine neden olan kanun maddesinin iptali için’ Anayasa Mahkemesine iptal başvurusunda bulunmuştu.