'Ağca İtalya'ya yerleşmek istiyor'

İtalyan La Repubblica, 1981'de Papaya suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca'nın Türkiye'deki cezasını tamamlayarak serbest kaldıktan sonra İtalya'da yaşamayı planladığını ileri sürdü.
Gazetenin dünkü sayısında ‘“Ağca Özgürlüğüne Kavuşuyor: (Karol) Wojtyla’nın Kabrine Gideceğim’ başlığıyla yayımlanan haberde şöyle denildi:
“Ağca 28 yıllık mahkumiyetin ardından 18 Ocak’ta serbest kalacak. 100 gazete onunla görüşmeyi arzuluyor. Özel demeç için bir uluslararası TV kanalından 2 milyon dolar istediği; Da Vinci Şifresi’nin yazarı Dan Brown’a ‘Vatikan Şifresi’ adlı bir roman kaleme alma önerisi getirdiği belirtiliyor. Bir süre önce Hristiyanlığa geçen Ağca’nın Portekiz’e yaptığı vatandaşlık başvurusu reddedildi. Ağca serbest kalınca Türkiye’de yaşama niyetinde değil. Doğduğu ülkenin hapishanelerinde yaşadığı dokuz yıllık hapis, onun için müspet bir deneyim olmadı. Ağca birkaç hafta dinlendikten sonra Roma’ya gitmeyi planlıyor. Niyeti, Vatikan’a giderek, kendisini affeden ve 1983’te Noel’den iki gün sonra kendisini hücresinde ziyaret ederek yüz yüze bir görüşme yapan Papa 2. Jean Paul’ün kabri huzurunda dua etmek...” (aa)