Ağca: Tuncel ile görüştüm

Ağca: Tuncel ile görüştüm
Ağca: Tuncel ile görüştüm
Ağca, Radikal'e Tuncel ile nasıl tanıştığını anlattı. Dink cinayetini konuştuklarını söyleyen Ağca, "Erhan harçlıkla geçiniyordu" dedi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Hrant Dink cinayetinden suçlu bulunan ve mahkemece aranan Erhan Tuncel’in 36 gündür Kumburgaz’da saklandığı belirlendi. Tuncel’in burada Elazığlıların sahibi olduğu bir kafede Papa suikastı ve eski Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’yi öldürmekten yargılanan Mehmet Ali Ağaca ile tanıştığı da ortaya çıktı. Radikal’in ulaştığı Ağca, Tuncel ile tanıştıklarını doğrulayarak, neler konuştuklarını anlattı. Ağca, “Erhan’a anlat şu cinayet olayını dedim. Kendisi devlete iyilik yaptığını, böyle bir cinayet işlenecek diye polise ihbarda bulunduğunu söyledi” dedi. Ağca, Tuncel’in çaresiz durumda olduğunu, Kurburgaz’dan bile günlerdir kaçamadığını savunarak şöyle dedi: “Kumar işi yapan bir akrabası ayda 3-4 bin lira harçlık veriyor. Onunla geçimini sağlıyor.” 

Harçlık veriyorlardı

Dün Hürriyet gazetesinin manşetinde yer alan Toygun Atilla ve Eyüp Serbest’in haberinde Erhan Tuncel’in, Kumburgaz’da kaldığı ve Ağca ile burada görüştüğü belirtilmişti. Radikal, Tuncel ile görüşen Ağca’ya ulaştı. Ağca, Tuncel’le nasıl tanıştığını ve neler konuştuğunu anlattı:
“Ramazan Bayramı’na yakın ağustos ayında Kumburgaz’da Elazığlıların kafesinde tamamen tesadüfen tanıştım. Biraz konuştuk, ‘Size hayranım’ dedi. Ben dünya çapında bir hareket yürüttüm. Hayran olması doğal, ne var bunda. Tuncel’in yanında ulusal basında çalışan ismini söyleyemeyeceğim bir gazeteci vardı. MHP ’li Enver Altaylı ile ilgili bir kitap yazmaya çalışıyorlardı. Çay, kahve içtik. Ben ‘Anlat şu Hrant olayını, neler oldu’ dedim. Erhan Tuncel, ‘Benim hiçbir sorumluluğum yok. Bir plan duydum polise bildirdim. Kesinlikle masumum’ dedi. Savcı, hâkim değilim. Ben de masum olduğuna inandım ve sonuna kadar masum olduğunu savunuyorum. Bu adam devlete bir iyilik yapmış. ‘Hrant Dink vurulacak tedbir alın’ demiş. Hangi ülkede cinayeti ihbar edeni katil diye tutuklarlar.” Tuncel’in mahkemeye emlakçılık yaptığını söylediğini ve gelirini ayda 15 bin lira olarak beyan ettiğini hatırlattığımız Ağca, bunu doğralamadı. Ağca, “Erhan Tuncel çaresiz durumda. Aylardır Kumburgaz’da, oradan bile kaçamamış. Emlakçılık falan yaptığını duymadım. Kumar oynatan bir akrabası var. O akrabası ayda 40-50 bin rahat kazanıyor. Erhan’a da akrabalık bağından sahip çıkmış ayda 3 bin- 4 bin harçlık veriyor” dedi.
Mehmet Ali Ağca uzun yıllar tutukluluk yıllarından sonra her gün iki saat koştuğunu, spor yaparak kendine iyi baktığını, 3 dil bilmesine rağmen iş bulamadığını da anlattı. “Başkaları gibi ayakçılık yapmıyorum. O yüzden cebimde 2 bin dolar bile yok” diyen Ağca, Batı için basit bir roman yazdığını, ondan gelen parayla geçindiğini iddia etti. Ağca, “Bazen de arkadaşların arsalarına müşteri bulup oradan para kazanıyorum. Ben Marks gibi devrimciyim, başka dünyanın insanıyım. O yüzden düşman benim” diye konuştu.

Tuncel ‘home ofis’ emlakçıydı

Erhan Tuncel, mahkemeye verdiği ifadesinde ayda 15 bin lira kazandığını söyledi. Ancak Tuncel’in bu kadar yüksek meblağda para kazandığını beyan etmesi soru işareti yarattı. Radikal, Tuncel’in avukatına ulaşarak emlak işinin detaylarını öğrendi. Avukat Erdoğan Soruklu’nun verdiği bilgiye göre, Tuncel, Bakırköy ve Büyükçekmece gibi ilçelerde arsa alım satım işleriyle uğraşıyor. Sabit bir mekânı ve yeri yok. Home ofis tarzı çalışıyor. Soruklu, “Kira parasını da kendi ödüyor. Ticaretle uğraştığı için kendi geliri iyi” şeklinde bilgi verdi. İsmini vermek istemeyen bir emlak uzmanı ise kısa bir süre içinde aylık 15 bin lira kazanmanın zorluğuna dikkat çekerek, “Bu kadar kazanan birinin en az 5 yıl deyenime sahip olması şart.” dedi. FATİH YAĞMUR


  http://www.radikal.com.tr/115743511574357

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mezarcilar - celal103

  Mezarcilarin bulusma noktasi sakin Uc mehmetlerde bulasmis olmasin? Bu is gelir mecrasini bulurda biz gorurmuyuz bilmem.

  geçeceksin bunları - ölçer

  küçükken masallar böyle anlatılır.. sonra bu işlere el atana gözdağı verilir. katakulliye devam edilir di ...... şimdi bekliyoruz... bu karanlıkların aydılatılmasinı

  M. Ali Ağca'nın anlattıkları ve Radikalin tavrı - ömernaci

  Ağca'nın en öne çıkan özelliği nedir diye sorulsa, onu basından takip etmiş büyük çoğunluğun vereceği en olası cevap "her zaman yalan söylemesi, ve bir söylediğinin diğerine uymaması" şeklinde olacaktır. Abdi İpekçi cinayetinde de, Papa suikastında da hiç bir zaman doğruları söylememiş, arkasındaki güçleri hep saklamıştır. Şimdi çıkmış "Erhan, anlat bakalım şu cinayeti demiş" ve Erhan da kendisine, devlete nasıl yardımcı olduğunu anlatmış. O da bunu Radikale anlatmış. Yerseniz. Benim anlayamadığım Radikal gibi bir gazetenin, bunun geçeği yansıtmadığını bile bile 1. sayfadan, manşetten vermesi. Bence Radikale yakışmadı. Saygılarımla

  HACI HACIYI MEKKE'DE SARHOŞ SARHOŞ'U MEYHANEDE BULURMUŞ - m.rozbilen

  Hocaların hocası öğrencisinden ödevini tam yapıp yapmadığını öğrenmeye çalışmış.Ona göre not verecek ya.Hadi aslanlarım,memleket sizden hizmet bekler.Kusura bakmayın hizmetlerinizi karşılıksız bıraktık.Bizimki nankörlük.Acemiliğimize verin.

  Daha Önce - aliselvi

  Aslinda bir nevi ne tür islerle ugrastiklarini dile getirmis, Kumar, Arazi mafyasi ne ararsan var bizde diyor. Neymis 3 - 4 bin tl harclik aliyormus ohh ne ala.

  doğru - berfukenan

  cinayeti anlatmaslı.ama nasıl doğru anlatmalı.yok 3 4 bin lira harçlık alıyormuş,yok 15 bin lira kazanıyormuş,doğruyu söylerlermi.800 lira asgari ücret ,4 bin lira harçlık.15 bin lira kaçak hayatta kazanç.külahıma anlat.yalanlara başladılar,kıdemlisi ile beraber.ellerine verilen metini ezberleyip kurtlar vadisinde film çevirecekler.ondan sonra vatanını seven kahraman olacaklar.birileride Türkiye sizinle gurur duyuyor türküsü ile kahramanlık yarışmasına girecek.sahi cinayetleri anlatacak ayhan çarkın vardı bir zamanlar ne oldu.bekliyoruz anlatmasını

  siracinin sahidi bozaci - nemzetkozi

  agca gibi medyumdan ne beklenirdiki satacak degildi ya kurtdasini. Ona hayran olmasi normalmis da, dunya capinda bir hareket yurutmus de... hakkinda yazmaya bile degmezsin ya... ama kendini marks ile karsilastirip devrimci ilan etmen ise zirvaliginin tavana firlamasi demek. marks kim sen kim?! sen karsilastirsan karsilastirsan kendini hitlerle dahi degil onun ayak takimiyla karsilastirabilirsin. bu ulkede senin gibi zirvalara hayran olanlar oldugu olcude bu ulke sirtini dogrultamaz