'Ağır' konuklu nikâh

Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile Berat Albayrak Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda 7 bin kişinin katıldığı nikâhla evlendi. Şahitler arasında Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, Ürdün Kralı Abdullah, Romanya Başbakanı Nastasi de vardı.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile gazeteci Sadık Albayrak'ın oğlu Berat Albayrak dün, yabancı devlet adamlarının da katıldığı bir törenle evlendi. Erdoğan törende "Doğu ve Batı'dan dünya liderleri bizi yalnız bırakmadı" derken, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis "Birkaç yıl öncesine kadarbir Yunan temsilcisinin bir Türk başbakanının düğün törenine katılmasını düşünemezdik" dedi.
Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı Rumeli Salonu'ndaki törene gelen davetliler, ilk kontrol noktası Maçka Parkı girişinde x-ray cihazından geçirildi. Gazeteciler bina karşısında kurulan platforma yerleştirildi. Davetliler salon girişinde ikinci kontrol noktasından geçti. Törende 3 bin polis görev yaptı, çevreye keskin nişancılar yerleştirildi, bir polis helikopteri havadan bölgeyi denetledi. Bölgede yer alan GSM şebekelerine engel konuldu.
Önce aile fotoğrafı
Başbakan Erdoğan ve eşi saat 15.45 sıralarında Rumeli Salonu arka kapısından giriş yaptı. Davetliler ise salona saat 14.30'dan itibaren alınmaya başlandı. Salona bakan cadde ile üst kısımdaki Harbiye girişi trafiğe kapatıldı. Tören fotoğrafları Erdoğan'ın iki özel fotoğrafçısı, görüntüler de özel bir şirketçe çekildi. Salonunun arka kısmında önce aile fotoğrafı çekildi. Görüntü alındıktan sonra basın mensupları, salonun arka girişine götürüldü. Gelin ve damat burada ilk foto muhabirlerine, sonra da kameramanlara poz verdi. Töreni, üçü Yunanistan'dan olmak üzere çok sayıda gazeteci izledi.
Yaklaşık 7 bin davetli arasında Ürdün Kralı Abdullah, Romanya Başbakanı Adrian Nastase ve eşi, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve eşi, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, bakanlar, AKP'li milletvekilleri, işadamları Cem Hakko, Adnan Polat, gazeteci Fehmi Koru, Orhan Gencebay, Mahsun Kırmızıgül, Nejat Uygur, İbrahim Erkal, İbrahim Kutluay, Şadan Kalkavan, Ali Şen gibi isimleri de katıldı. Törene CHP ve SP'den ise hiç kimse katılmadı.
Saat 17.50'de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kıydığı nikâhta Erdoğan'ın şahitliğini Romanya Devlet Başkanı Nastase, Ürdün Kralı Abdullah ve TBMM Başkanı Bülenç Arınç, Albayrak'ın şahitliğini Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Pakistan Devlet Bakanı Müşerref, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı. Kral Abdullah evlilik cüzdanını geline verdi.
'Bir şeyler doğru'
Tören ardından Başbakan Erdoğan, nikâhın özel bir anlamı olduğunu belirtti, "Burada ülkemin en doğusundan en batısına, kuzeyinden güneyine herkesin kaynaştığı bir topluluk var. Dünyanın batısından doğusuna dünya liderleri bizleri yalnız bırakmadı" dedi. Nastase, Romanya halkının dostluğunu sunarken, Karamanlis de "Benim için unutulmaz bir deneyim. Tören bir şeyleri doğru yaptığımızın göstergesi. Birkaç yıl önce bir Yunan temsilcinin bir Türk başbakanının düğün törenine katılmasını düşünemezdik" dedi. Kralı Abdullah ise besmele ve Kuran'dan ayetle başladığı konuşmasında, "Gerçek sadakati gösterdiğiniz zaman, Allah'ın gösterdiği gibi yaşamış oluruz" ifadesini kullandı.
Sezer'in tebrik mesajı
Tören ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, CHP lideri Deniz Baykal ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in tebrik telgrafları okundu.
Çarşaflı ve türbanlı sayısının fazla olduğu törende modern İslami giyimli genç kadınlar çoktu. Törende davetlilere su ikram edildi. Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, davetiyede bağış çağrısı yapıldığı için 17 milyar 810 milyon liralık bağış geldiğini belirtti.
Tören nedeniyle çevreyollar, trafiğe kapatıldığı için Şişli ve Taksim arasında sıkıntılar yaşandı.
Boğaz'da tekne turu
Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve küçük kızları Sümeyye ile nikâha gelen yabancı davetliler ile politikacıları yemekli tekne turunda ağırladı. Swissotel'e ait tekne yoğun güvenlik önlemleri altında saat 20.45'te davetlileri alarak Dolmabahçe'den Boğaz'a açıldı. Tekne turuna Erdoğan ailesinin yeni dünürleri Eşref ve Kıymat Albayrak da katıldı.