Ağır suçlama: Alevi liderlere suikast yapılacaktı

Ağır suçlama: Alevi liderlere suikast yapılacaktı
Ağır suçlama: Alevi liderlere suikast yapılacaktı

Suçlamaların merkezinde Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin yer alıyor.

Polisin İbrahim Şahin'in bilgisayarında suikast planlarına ulaştığı öne sürüldü

 

Yeni Şafak gazetesi polisin İbrahim Şahin'in Erenköy'deki evindeki bilgisayarında Türkiye'yi sarsacak suikast planlarına ulaştığını ileri sürdü. Kriptolu dosyada ele geçirilen listede 29 Mart seçimleri öncesi Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için suikast yapılacak isimlerin yeraldığı öğrenildi. Yerel seçim öncesinde ülkede Alevi-Sünni çatışması çıkarmak, bu yolla seçimleri iptal ettirmek ve hükümetin Alevi açılımını baltalamak istediği öne sürülen Şahin ve emrindeki suikast timi, iddiaya göre eylemlerini
4 aşamada gerçekleştirecekti.

TEĞMENLERİN YÖNETİMİNDE 4 TİM

Önceki gün tutuklanan iki üsteğmenin yöneteceği 4'er kişilik gruplardan oluşan 4 suikast timi, eylemi Ankara'da gerçekleştirecekti. Kaçış planları, saklanmaları ve silahları ortadan kaldırmak gibi ayrıntıların adım adım yazıldığı suikast senoryasına göre, hükümete muhalif tutumlarıyla bilinen ve Aleviler arasında çok sevilen iki önemli isim öldürülecekti. Plana göre, öldürülen Alevi liderlerinin cenaze törenleri de kana bulanacaktı.

POLİS 2. SUİKAST TİMİNİ ARIYOR
Suikast planlamak suçundan tutuklanan iki üsteğmenin talimatı bizzat İbrahim Şahin'den aldıkları iddia edildi. Öte yandan Türkiye'de ses getirecek suikastler için 20 kişilik ekip kuran eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin'in Sivas'ta gözaltına alınanlar dışında bir suikast timi daha kurduğu ortaya çıktı. Polis, operasyondan sonra sürekli yer değiştiren ve Şahin'le bağlantıları telefon dinlemesine takılan grubun peşinde. Şahin'in hazırladığı suikast listesi ve ekibindeki isimlerin de bilgisayarında ele geçirildiği ileri sürüldü. Şahin'in suikast listesinde bulunanlara Emniyet tarafından koruma verildiği öğrenildi.

Özel Harekat eski Başkanvekili, Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin'i 6 ay teknik takibe alan polis, Türkiye'yi sarsacak suikast hazırlıklarını deşifre etti. İstanbul Emniyeti'nin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de destek verdiği teknik takipte Şahin'in, çok önemli 3 kişiyle telefon görüşmesi yaptıktan sonra harekete geçtiği tespit edildi.

SUBAYLARLA TEMAS

İbrahim Şahin, bu görüşmelerden sonra İzmir, Ankara, Kayseri, Sivas, Tokat ve İstanbul'da polis ve bazı muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu birçok kişiyle yoğun bir görüşme gerçekleştirdi. Şahin'in, İzmir'de gözaltına alınan Emniyet Amiri Engin Erkılınçıoğlu ve Deniz Binbaşı Erbay Çolakoğlu ile bağlantısı belirlendi. Şahin'in, Ankara'da gözaltına alınan Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli Üsteğmen Muhammed Sarıkaya ve 3 teğmenle teması da tespit edildi.

Şahin'in, Sivasta'da gözaltına alınan Ülkü Ocakları İl Başkanı Oğuz Bulut ve Bekir Çelik'le görüşmeleri tespit edildi. Şahin'in temasından Sivas'taki grubun suikast hazırlıklarına başladığı tespit edildi. Şahin'in, Kayseri'de de 'Asena' olarak tanınan Fatma C'den kent- le ilgili bilgiler aldığı belirlendi. Fatma C. de gözaltına alınarak İstanbul'a gönderildi.

YARBAYLA GÖRÜŞME DİNLEMEYE TAKILDI

Tokat'ta gözaltına alınan yeğeni Erdal Şahin ve adamlarının ise son dönemde “Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum” kampanyasını başlatan kişilerle ilgili istihbarat çalışmaları yaptığı belirlendi. Firari olan Yarbay Mustafa Dönmez'in de İbrahim Şahin'le telefonda sık sık görüştüğü tespit edildi. Şahin'in telefonla görüştükten sonra harekete geçtiği isimlerden birinin Dönmez olduğu ileri sürüldü.