Ağlar boş kaldı, çinekop altın değerinde

1 Eylül 2006'da başlayan balık sezonu 15 Nisan'da bitti, ancak balıkçılar da balıkseverler de sezondan bir şey anlamış değil. İstanbul Kumkapı'daki Su Ürünleri Hali'ne bu yıl toplam 9 bin 700 ton kilo hamsi...

İSTANBUL - 1 Eylül 2006'da başlayan balık sezonu 15 Nisan'da bitti, ancak balıkçılar da balıkseverler de sezondan bir şey anlamış değil. İstanbul Kumkapı'daki Su Ürünleri Hali'ne bu yıl toplam 9 bin 700 ton kilo hamsi, istavrit, mezgit, tombik ve çinekop gibi balık türleri geldi. Geçen yıl bu miktar 42 bin ton, 2005'te 45 bin ton, 2004 yılında 26, 2003 yılında da 40 ton olmuştu.
Hale 2006 yılında giren hamsi miktarı 20 tonun üzerindeyken, bu rakam 2007 yılının ilk üç ayında 3 bin tonda kaldı. Yine 2006'da avlanan çinekop miktarı 4 bin tona yakınken, son üç ay 196 ton çinekop avlandı. İstavrit, geçen yıl 4 bin tonla yüz güldürürken, bu yıl ağlara yalnız 1000 ton istavrit takıldı.
İstanbul Su Ürünleri Hali Müdürü Güner Öztürk'e göre bu sezon balık olmamasının nedeni, havaların soğumaması ve yanlış avlanma. Öztürk, aslında sezonun iyi başladığını söyledi:
"Boy yasağına uyulmaması, trolle avcılık yapılması, çinekop balığının 14 santimetrenin altında olmasına rağmen avlanması, fazlaca avlanma gibi sebepler var. Halde birçok balık çeşidi vardı ama bol değildi. Bu da balığın bol olduğu dönemlerde çok fazla avlanmasından kaynaklanıyor."
Bu sezon palamutun da beklenenin çok altında çıktığını ve bunun da sebeplerinden birinin aşırı avlanma olduğunu vurgulayan Öztürk'e göre, trolle avcılık yapılmazsa seneye sezon daha iyi geçebilir. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma ve İşleme Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Cengiz Metin de bu yılki hayal kırıklığını şöyle yorumladı:
"Balık sayısındaki azalmanın birinci sebebi aşırı avlanma. Geçen sene aşırı palamut avlandı. Bu yüzden palamut stoklarında ciddi bir azalma var. İkinci neden ise avlanma zamanının bu yıl 15 gün daha kısa tutulması. Ayrıca bu kışın normalden daha sıcak geçmesinin de etkisi olabilir. Çünkü balıkların yumurtlaması için su sıcaklıkları önemli. Bu yıl su sıcaklıkları çok değişkendi." (aa, Radikal)