Ağlar dolu balık ucuz...

Av yasağının sona ermesiyle sezonun ilk balıkları tezgâhları süslemeye başladı. Balıkçılar denizden ağları istavrit, palamut, torik, sardalya ve lüferle dolarak döndü. Balık bol; halde bir çift palamut 12 YTL.

İSTANBUL/SAMSUN - Avlanma yasağının sona ermesiyle balıkçı hali şenlendi. Gece yarısı sezonun ilk avına çıkan balıkçılar, dün sabah Kumkapı'daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali'ne, istavrit, palamut, torik, sardalya ve lüferle döndü. Balık bolluğu ve fiyatların bir hafta içerisinde netleşeceğini belirten balıkçılar, yeni av sezonundan umutlu.
Su Ürünleri Hali'nde bir kasa istavrit (20 kilogram) 40 YTL, palamutun çifti 12 YTL, toriğin tanesi de 40 YTL'den satılıyor.
Av yasağına uyuldu
İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkan Yardımcısı Ali Güney, bu yıl av yasağına büyük ölçüde uyulduğu için bol ürün beklediklerini belirterek "Bu sene bol torik, palamut, lüfer, çinakop, istavrit, hamsi avlanacak. Sardalya da avlanmaya devam ediyor" dedi.
Mevsim dolayısıyla öncelikle palamut, peşinden çinakop, lüfer, istavrit ve hamsi balıklarının avlanacağını, dip ağı atan balıkçıların da kırlangıç, tekir, iskorpit, izmarit avlayacağını anlatan Güney, "Av yasağı döneminde palamutun çifti 10-15 YTL arasında satılıyordu, perakendede de çifti 20 YTL'ye kadar yükseliyordu. Bugünden (dünden) itibaren bu balık fiyatları en az yüzde 40 aşağı çekilir. Çünkü canlı, taze balık gelecek ve avcılık da hava esmediği müddetçe iyi olacaktır" diye konuştu.
Karadeniz'de palamut
Samsun'da gece yarısı Karadeniz'e açılan tekneler de güneşin ilk
ışıklarıyla birlikte kasalar dolusu palamutla döndü. Sezonun oldukca bereketli geçeceği sinyalini veren palamutlar, balık halinde açık artırmayla kısa sürede satıldı.
Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak, bu sezon tüketicilerin ucuza balık yiyebileceğini, balık avında bu yıl yüzde 80 artış tahmin ettiklerini belirtti. 20 yıldır balıkçılık yaptığı belirten 42 yaşındaki Harun Macit ise ilk kez bu sezon ağların ilk günde balıkla dolduğunu söyledi. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7563637563630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.